W PANS w Krośnie powstało nowoczesne laboratorium technologii 5G

Marek Winiarski 2024-11-21
UDOSTĘPNIJ:
W PANS w Krośnie powstało nowoczesne laboratorium technologii 5G
W PANS w Krośnie powstało nowoczesne laboratorium technologii 5G
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie powstało laboratorium technologii 5G. To jedno z najnowocześniejszych centrów dydaktyczno–badawczych w Polsce i jedyne tego typu na Podkarpaciu. Umożliwi nowoczesne edukowanie studentów, a także rozwój badań nad zastosowaniem tej technologii komunikacyjnej niemal w każdej dziedzinie życia.

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Pozwala na podłączenie do Internetu milionów urządzeń. To, co różni powszechny dostęp do internetowej sieci 5G, a tym co będzie powstawało w tym laboratorium, to autonomia technologii, zapewniająca bezpieczeństwo przepływu informacji. Nieupoważnieni, nie będą mogli podglądać przesyłanych danych ani ingerować w ich zawartość.

Dr Agnieszka Kubacka - kierownik Zakładu Informatyki PANS w Krośnie:
"Może na przykład znaleźć zastosowanie w medycynie, gdzie przesyłamy bardzo dużo danych, potrzebujemy przesłać je w bardzo krótkim czasie i oczywiście te dane muszą być przesłane w sposób bezpieczny, więc możemy tutaj wykorzystać taką sieć 5G".

Dr Piotr Wais - dyrektor Instytutu Politechnicznego PANS w Krośnie:
"5G to nie jest tylko informatyka, tylko sprzęt, ale chcemy takie projekty, które jesteśmy w stanie gdzieś w przemyśle zastosować".

Szerokie pasmo sieci, zdolne transferować gigabajty danych w czasie rzeczywistym, umożliwi na przykład wirtualny udział lekarza w zabiegu czy zdalną konsultację szerszego grona podczas operacji chirurgicznych, ale technologia 5G umożliwia o wiele więcej. Steruje chmarami dronów, zastępuje kierowców w samochodach autonomicznych, a także nadzoruje procesy produkcji prowadzone za pomocą robotów.

Dr Agnieszka Kubacka - kierownik Zakładu Informatyki PANS w Krośnie:
"Obecnie w laboratorium skupiamy się na wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji do analizy danych, do analizy obrazów to przede wszystkim, ale także optymalizacja prac na hali produkcyjnej optymalizacja prac robotów".

Autonomiczna technologia sieci 5G policzy wolne miejsca parkingowe, zidentyfikuje na budowie pracownika bez kasku ochronnego, a także wykryje wady produktów na linii produkcyjnej oraz naprawi jej awarię.

Prof. Zbigniew Barabasz - rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie:
"Absolutnie liczymy, że będzie to miejsce, w którym będą rodziły się nowe ważne dla przemysłu pomysły, które umożliwią wdrażanie nowych technologii. Wiemy, że dzisiejszy świat jest oparty o technologię cyfrową, sztuczną inteligencje i Internet rzeczy".

Nowe laboratorium zwiększa możliwości współpracy Akademii z podkarpackimi firmami. Kosztowało 3,5 miliona złotych, zostało sfinansowane z kasy uczelni.

Źródło:
TVP3 Rzeszów