Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia i symboliczne otwarcie drogi do Zmartwychwstania

Monika Wojtaś 2025-04-13
UDOSTĘPNIJ:
Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia i symboliczne otwarcie drogi do Zmartwychwstania
Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia i symboliczne otwarcie drogi do Zmartwychwstania
Niedziela Palmowa, obchodzona na siedem dni przed Wielkanocą, to wyjątkowy dzień w kalendarzu chrześcijańskim. Upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy i otwiera Wielki Tydzień – czas refleksji, modlitwy i duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, to święto ruchome, przypadające zawsze na ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Jego początki sięgają IV wieku, kiedy w Jerozolimie zaczęto organizować procesje upamiętniające wjazd Jezusa Chrystusa na osiołku do miasta. Tłumy ludzi witały Go wtedy z entuzjazmem, machając gałązkami palmowymi i ścieląc je na drodze – było to wyrazem uznania Go za Mesjasza.


W kościele katolickim Niedziela Palmowa ma podwójny charakter. Z jednej strony to radosne wspomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy, z drugiej – w liturgii czytana jest już Męka Pańska, co wprowadza wiernych w powagę nadchodzących wydarzeń Wielkiego Tygodnia: Ostatniej Wieczerzy, ukrzyżowania i śmierci Chrystusa.


W Polsce tradycją stało się przygotowywanie palm wielkanocnych – nie z prawdziwych liści palmowych, lecz z gałązek wierzby, bukszpanu, suszonych traw i kwiatów, często ozdabianych wstążkami. Palmy te wierni przynoszą do kościołów, gdzie są one święcone w czasie mszy. W wielu miejscowościach organizowane są konkursy na najwyższą i najpiękniejszą palmę.


Poświęcone palmy często przechowuje się w domach przez cały rok – mają one według ludowych wierzeń chronić rodzinę i domostwo przed nieszczęściem.


Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień – czas, w którym chrześcijanie na całym świecie duchowo przeżywają ostatnie dni życia Jezusa, przygotowując się na najważniejsze święto – Zmartwychwstanie Pańskie. To moment zatrzymania się, skupienia i refleksji nad sensem ofiary, jaką Chrystus złożył dla ludzi.

Źródło:
TVP3 Rzeszów