Turnusy rehabilitacyjne dla osób z problemami uroginekologicznymi w rzeszowskim szpitalu

Beata Wolańska 2025-04-07
UDOSTĘPNIJ:
Turnusy rehabilitacyjne dla osób z problemami uroginekologicznymi w rzeszowskim szpitalu
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie uruchomił turnusy rehabilitacyjne dla osób z problemami uroginekologicznymi. W ramach Ośrodka Rehabilitacji Dziennej pacjenci mogą na koszt NFZ dowiedzieć się i nauczyć, jak radzić sobie z często wstydliwymi problemami, jak nietrzymanie moczu. To wsparcie między innymi dla kobiet po ciężkich porodach, zabiegach ginekologicznych, ale też mężczyzn po operacjach usunięcia gruczołu krokowego.

Każda osoba, która rozpoczyna rehabilitację, najpierw jest diagnozowana w tej pracowni. Badanie urodynamiczne pozwala ustalić przyczynę problemów i zdecydować, czy rozpocząć rehabilitację, czy trzeba zacząć od radykalnych kroków.


Chodzi przede wszystkim o specjalne ćwiczenia. Na początek wykonywane pod kontrolą USG, tak aby było dokładnie widać, które mięśnie dna miednicy są osłabione i jak odpowiednio je stymulować.


W ramach turnusu pacjenci korzystają z wypożyczanych także do domu specjalnych elektrostymulatorów. Tak kompleksowe podejście do problemu wynika z rosnących potrzeb.


Dr hab. Mariusz Drużbicki, kier. Klinicznej Pracowni Fizjoterapii KSW nr 2 w Rzeszowie:

-Zaczęli się pojawiać pacjenci z oddziałów ginekologii, położnictwa neurologii, neurochirurgii, pacjenci którzy w dużej grupie mają problemy właśnie z problemami urologicznymi związanymi z nietrzymaniem moczu różnego pochodzenia, i ta grupa nas zmotywowała, by rozwiązać problem.


Tak, aby pacjenci nie szukali pomocy w różnych miejscach, często płacą za nią w prywatnych gabinetach, tylko znaleźli kompleksową pomoc na koszt NFZ, bo to poradnia z pełną refundacją.


Dr hab. Mariusz Drużbicki, kier. Klinicznej Pracowni Fizjoterapii KSW nr 2 w Rzeszowie:

-To nie jest 10 minut, to nie jest tylko stymulacja jakaś lampka czy jakiś krótki pobyt. To jest bardzo precyzyjnie indywidualnie prowadzona terapia przez fizjoterapeutę.


Problem nietrzymania moczu dotyczy, zależnie od wieku, od 25 do nawet 45% kobiet i około 1/4 mężczyzn, zwłaszcza po operacjach.

Źródło:
TVP3 Rzeszów