W Kidałowicach upamiętniono ofiary niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę

Karolina Małek 2024-09-20
UDOSTĘPNIJ:
W Kidałowicach upamietniono ofiary niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę
W Kidałowicach w powiecie jarosławskim odsłonięto tablice upamiętniające pacyfikację wsi i jej ofiary oraz mieszkańców wsi zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940. Jedna płyta została zamontowana przy szkole filialnej, druga na skwerze przy starej szkole, do której w 1943 roku Niemcy spędzili mieszkańców wsi. W uroczystościach wzięli udział dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele władz i samorządowcy, ale przede wszystkim rodziny zamordowanych i mieszkańcy Kidałowic.

Do pacyfikacji Kidałowic doszło 27 czerwca 1943 roku. Prawdopodobnie była to zemsta za napad na niemiecki transport oraz udzielenie pomocy partyzantom. Zamordowanych zostało 7 osób, ich nazwiska są na odsłoniętej dziś pamiątkowej płycie.

Dr hab. Dariusz Iwaneczko - dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie:
"Chodziło o zastraszenie polskiej ludności w tak dużej skali, w tak sposób brutalny, aby polska ludność nie angażowała się w działalność niepodległościową, ale także nie przeciwstawiała się jakimkolwiek działaniem ze strony władz okupacyjnych".

Druga tablica została poświęcona mieszkańcom Kidałowic zamordowanym przez sowietów w latach 1939-1940. Wyryto w niej cztery nazwiska. Ich potomkowie dziś złożyli im hołd, większość nie ma pojęcia, gdzie pochowani zostali ich przodkowie. Nigdy nie mogli postawić znicza na ich grobie.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy wsi i okolic.

Od dziś dla wielu ofiar zbrodni katyńskiej tablice upamiętniające zamordowanych stały się symbolicznym grobem.

Źródło:
TVP3 Rzeszów