Medale IPN za upamiętnianie historii Polski

Anna Sabat 2025-03-19
UDOSTĘPNIJ:
Medale IPN za upamiętnianie historii Polski
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie uhonorowano osoby zaangażowane w upamiętnianie historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej docenił także ich działalność naukową i zaangażowanie w odkrywanie trudnej przeszłości.

To wyjątkowe odznaczenie przyznawane instytucjom i osobom. W tym roku Złoty Medal trafił do Adama Pęzioła m.in. współzałożyciela i prezesa Stowarzyszenia "Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy".

- Wszyscy, którzy zostali dziś w ten sposób wyróżnieni byli wzruszeni, po prostu, że ktoś zauważył ten wysiłek, bo przecież nikt nie myślał o tym różne wydarzenia kreując, że ktoś będzie nagradzał z tego tytułu.

Do grona osób odznaczonych Srebrnym Medalem, które przyczyniły się w sposób szczególny do budowania pomięci dołączyli dziś Witold Gudyś, Czesław Nowak oraz Wiesław Kapel między innymi inicjator oraz organizator przedsięwzięć poświęconych historii i kulturze dawnych Ziem Rzeczypospolitej.

- Warto o tym wspominać, warto o tym mówić ludzi aktualnie mieszkającym na danym terenie, którzy nie zawsze o tym pamiętają, nie zawsze znają historię.

Brązowy Medal odebrali dziś Zbigniew Skrzypczak, Andrzej Zemmel, Dorota Wiech - Iwaneczko oraz Marzena Gudyś, na stale mieszkająca w Belgii m.in. opracowała autorski program edukacyjny dla polskich dzieci i młodzieży.

- Patriotyzm i miłość do Ojczyzny jest naprawdę czymś ogromnym w moim sercu i pragniemy to przekazać tym właśnie młodym pokoleniom.

Medale Reipublicae Memoriae Meritum to wyróżnienie przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. W gronie odznaczonych są między innymi społecznicy, naukowcy i samorządowcy. Uroczystości wręczenia medali połączono z prelekcją dr Jacka Magdonia o 7. Eskadrze Myśliwskiej oraz projekcją filmu „Trzy śmierci Meriana Coopera”.

Źródło:
własne