Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej
wykorzystują innowacyjne technologie komputerowego modelowania i druku 3D, by wspomóc lekarzy m.in. chirurgów ale także ortopedów, czy urologów.
Pracownia szybkiego prototypowania i druku 3D Katedry Konstrukcji Maszyn Politechniki Rzeszowskiej.
Takie wydruki wykonuje się aby lekarz mógł lepiej przygotować się do operacji
Trójwymiarowe modele numeryczne są podstawa do wykonywania modeli medycznych, szablonów przedoperacyjnych czy implantów.
Grzegorz Budzik, Politechnika Rzeszowska - Lekarz przy użyciu takich pomocy wydrukowanych na drukarce 3D, nie musi przygotowywać tej części wszczepianej pacjentowi, tylko ona jest przygotowana wcześniej na podstawie wydrukowanego szablonu. Potem jest wysterylizowana i dostarczana na salę operacyjną. To bardzo skraca czas operacji, jednocześnie pozwala dokładniej dopasować pewne elementy układu kostnego.
Łukasz Kochmański, Politechnika Rzeszowska -
Specjalizujemy się w wytwarzaniu różnych elementów kostnych np. bioder, czy twarzoczaszki, kości czaszkowych, które są wykorzystywane później do wypełnienia elementów czaszki.
To prace dyplomowe studentów inżynierii medycznej np. układ kostny ścięgnami ale także ortezy.
Szablony przedoperacyjne są też podstawa do przygotowania artykułów naukowych i zgłoszeń patentowych.
Politechnika i Uniwersytet Rzeszowski są założycielami klastra technologie w medycynie Technomed
współpraca trwa od kilku lat. W tej pracowni zajęcia mają studenci wszystkich kierunków wydziału BMIL oraz inżynierii medycznej wydziału matematyki i fizyki. Uczelnia ma tez drukarki bardziej zaawansowane, na których można drukować z większą dokładności i z innych materiałów takich, jak żywice światło utwardzalne. Efektem prowadzonych tu prac są zgłoszenia patentowe.