6 kwietnia 1915 r. w małym pokoiku na starej plebani w Wielopolu Skrzyńskim przyszedł na świat Tadeusz Kantor - jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku. Wraz z siostrą Zosią i matką Heleną z Bergerów w "wiecznym miasteczku" spędził pierwszych 9 lat życia.
Na kanwie wspomnień z dziecięcych lat Kantor wyreżyserował spektakl "Wielopole Wielopole", którego światowa premiera odbyła się we Florencji, 23 czerwca 1980 r.
W latach 1980-1989 przedstawienie zagrano w ponad dwustu miejscach na świecie. Wielopole Wielopole było drugą po Umarłej klasie (1975) realizacją Kantora obrazującą ideę Teatru Śmierci. Idea ta zrewolucjonizowała myślenie o współczesnym teatrze, a sam spektakl rozsławił Wielopole Skrzyńskie w świecie. Przestrzeń sceniczną Wielopola Wielopola Kantor zamknął w obrębie pokoju wielopolskiej plebanii, do której powrócił 15 grudnia 1983 r. Aktorzy Teatru Cricot 2 wystąpili w tutejszym kościele, w cieniu którego wychowywał się Artysta, a dramat znalazł swoje miejsce w rzeczywistości. Po tym niezapomnianym pokazie do Wielopola Skrzyńskiego zaczęli przyjeżdżać badacze kantorowskiej twórczości, artyści, teoretycy sztuki i admiratorzy z całego świata.
Obecnie w domu narodzin artysty funkcjonuje Kantorówka - Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora.
Wydarzenia upamiętniające twórczość Tadeusza Kantora są realizowane przez cały rok jubileuszowy w przestrzeni Kantorówki, wielopolskiego rynku oraz sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim.
Główne obchody rocznicy urodzin odbywają się w ten weekend w Wielopolu Skrzyńskim.
Na dzisiaj zaplanowano m.in. premierę filmu animowanego „Dzieciństwo”. Krótkometrażowy film animowany według pomysłu Ireny Walat, dofinansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego, powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.
Film opowiada o wczesnych latach życia Tadeusza Kantora, o małym chłopcu, który stał się wielkim człowiekiem, o niezwykłej ziemi podkarpackiej, na której narodził się mistrz światowego teatru.
Scenariusz oparty jest na wspomnieniach samego Tadeusza - "kliszach pamięci". Pojawią się opisywane przez artystę sceny jak ta, kiedy w wigilijną noc wypatrywali z siostrą Zosią pierwszej gwiazdki, rajd 6-letniego chłopca drezynką przez wielopolski rynek, wyglądanie za matką przez okno starej plebani i inne.
W Kantorówce zaprezentowana będzie też wystawa - scenografii i lalek z filmu „Dzieciństwo”.
Popołudniu Kantorówka zaprasza na „Klisze pamięci” - performance artystyczny, nawiązujący do wspomnień samego Kantora, na których zbudował największe dzieło swojego życia, Teatr Śmierci (w tym spektakl „Wielopole Wielopole”).
Artyści przywołają te wspomnienia używając bogatego archiwum Kantorówki. Na kliszach - negatywach pojawi się mały Tadzio z siostrą Zosią, „drodzy nieobecni”, czyli rodzina artysty. Performance opowiadać będzie o wielopolskiej historii i doświadczeniach Kantora od narodzin, dzieciństwa aż po wiek dojrzały.