Świadczenia wspierające dla osób, które mają problemy w codziennym funkcjonowaniu

Beata Bartman 2025-04-06
UDOSTĘPNIJ:
Świadczenia wspierające dla osób, które mają problemy w codziennym funkcjonowaniu
Do Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności każdego miesiąca wpływa nawet 3 tysiące wniosków od mieszkańców regionu. Świadczenie to szansa na wsparcie w wysokości nawet ponad 4 tysięcy złotych dla osób, które mają problemy w codziennym funkcjonowaniu. Pomoc jest wypłacana niezależnie od już pobieranych rent czy emerytur.

Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności działa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie oraz w 3 jego delegaturach zamiejscowych. Właśnie w tych miejscach należy zacząć starania o świadczenie.

Łukasz Dąbek, przew. Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - Do wniosku należy dołączyć kwestionariusz samooceny trudności w zakresie funkcjonowania. To jest dość obszerny dokument, który osoba musi samodzielnie wypełnić wskazując swoje ograniczenia. Po dokonaniu analizy takiego wniosku, po zapoznaniu się z kwestionariuszem samooceny dobieramy odpowiedni skład ustalający, który w zależności od stanu zdrowia osoby dokonuje tej ceny funkcjonowania.

Taka ocena określna jest w punktach. Od tego roku ZUS wypłaca świadczenia osobom, które otrzymały w decyzji od 78 punktów w górę. Świadczenie to szansa nawet na ponad 4100 złotych wsparcia, stąd duże zainteresowanie i nawet 3 tysiące wniosków miesięcznie. Zainteresowanych urzędnicy uspokajają, że starają się skracać kolejki.

- Staramy się z miesiąca na miesiąc przyspieszyć i to na się udaje faktycznie z 7, 8 miesięcy, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, teraz wnioski udaje nam się rozpatrzyć w 3, 4 miesiące.

W ubiegłym roku wydano 26 tysięcy decyzji w tym już 9 tysięcy. To cenna pomoc bo dla osób niepełnosprawnych szansa na przykład na zatrudnienie opiekuna, który pomoże w codziennych czynnościach np. zakupach. ZUS przypomina, że wnioski o wypłaty można składać wyłącznie elektroniczne, za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS na Podkarpaciu - Zdarzają się cały czas sytuacje, że osoby które otrzymały już decyzje wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności mają ustaloną wartość punktową, odwiedzają nasze placówki. Często zdarza się, że nie odczekały wymaganego terminu na uprawomocnienie się decyzji, jest to warunek niezbędny abyśmy mogli przyznać to świadczenie.

Warto o tym pamiętać by uniknąć niepotrzebnych wizyt w urzędzie. Za pośrednictw Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do mieszkańców regionu w ramach świadczeń wspierających trafiło już 310 milionów złotych.

Źródło:
własne