Krajowa Sieć Onkologiczna - nowe rozwiązania z myślą o chorych na raka

Beata Wolańska 2025-04-01
UDOSTĘPNIJ:
Krajowa Sieć Onkologiczna - nowe rozwiązania z myślą o chorych na raka
Wchodzi w życie Krajowa Sieć Onkologiczna. Ma poprawić opiekę nad pacjentami chorującymi na nowotwory, aby niezależnie od tego gdzie mieszają, byli leczeni według jednakowych standardów diagnostyczno-terapeutycznych, przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Nad procesem leczenia każdego pacjenta ma czuwać koordynator onkologiczny.

Roman Bąk jest pacjentem onkologicznym od sześciu lat. Teraz w trakcie kolejnej chemioterapii. Wie na pewno że chorzy na nowotwory potrzebują wsparcia i to od samego początku.

- Na pewno na pewno jak ktoś pomoże. To zawsze to dla chorego dobrze. Bo niektórzy pacjenci najpierw są zdrowsi potem już słabną to na pewno pomoc by się przydała.

W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej wsparciem dla pacjentów będą - w większości placówek pierwsi już są - koordynatorzy leczenia.

Aleksandra Kozdraś, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Rzeszowie - On planuje wizyty badania i jest łącznikiem między pacjentem a lekarzem. Prowadzi też taką funkcję edukacyjną i informacyjną więc naprawdę pełni bardzo ważną funkcję w całym procesie leczenia jest wsparciem.

Ważna jest też ujednolicenie - o ile to możliwe- schematów diagnostycznych i terapeutycznych. Tak aby każdy pacjent miał pewność że jest traktowany tak samo. Z wykorzystaniem wszystkich możliwości i najnowocześniejszych metod.

Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektorka USK w Rzeszowie - Medycyna nie zawsze bywa standardowa, ale zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę to powinno to być w znacznym stopniu ustandaryzowane. Jeśli chodzi o proces leczniczy w bardzo wielu przypadkach tak naprawdę też. Dlatego, że określone sytuacje kliniczne wymagają określonego więc standardowego postępowania.

Po to żeby tak było już wcześniej sklasyfikowano i podzielone na różne stopnie referencyjności placówki medyczne zajmujące się i diagnostyka i leczeniem nowotworów.

Tomasz Kubiatowski, kierownik Kliniki Onkologii Klinicznej USK w Rzeszowie - Solo I, Solo II, Solo III budując pewne zależności między tymi ośrodkami. Ale te zależności są tylko po to aby tę opiekę nad pacjentem z rozpoznaną chorobą nowotworową sprawować w sposób właściwy, należyty i przede wszystkim szybki. Chodzi także o to aby pacjent był odpowiednio szybko diagnozowany aby odpowiednio szybko stawiano ostateczne rozpoznanie i przygotowywano plan terapii.

Z wykorzystaniem jak to już się dzieje interdyscyplinarnych konsyliów. W przyszłości z możliwością wykorzystania karty e-DILO z kompletem wiedzy o diagnostyce i terapii w wersji elektronicznej dostępnej on-line.

- Nie trzeba będzie może tak podróżować tylko załatwimy to mailem.

Wdrażanie założeń ustawy to potężny proces logistyczny, który przekonuje ministerstwo zdrowia potrwa. Ale ważne, że już ruszył.

Izabela Leszczyna, minister zdrowia - Żeby pacjent odczuł, że tak mam szybciej mam lepiej. Czuje się bardziej zaopiekowano. Znam swoją ścieżkę pacjenta i czuję się bezpiecznie.

W Krajowej Sieci Onkologicznej jest 13 ZOZ-ów z Podkarpacia Ale tylko dwa ośrodki w Rzeszowie i Brzozowie otrzymały kategorię SOLO III co znaczy, że będą nadzorować leczenie i jego przebieg w innych placówkach.

Źródło:
własne