Refundacją od kwietnia jest objęta m.in. oczekiwana terapia pacjentów od drugiego roku życia z mukowiscydozą z co najmniej jedną mutacją w genie – chodzi o leki Kalydeco i Kaftrio. Na liście znalazły się też leki stosowane m.in. WZW typu C u dzieci: Epclusa (sofosbuwir + welpataswir), Maviret (glekaprewir + pibrentaswir), Harvoni (sofosbuwir + ledipaswir), Vosevi (sofosbuvir + welpataswir + woksyleprewir).
Refundowana od kwietnia jest dla kobiet w ciąży i seniorów od 60. roku życia szczepionka Abrysvo przeciwko RSV.
Szczepionka przeciw półpaścowi Shingrix jest z kolei refundowana w 50 proc. dla pacjentów w wieku 18-65 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania, a w całości refundowana dla seniorów.
Na kwietniowej liście jest 10 nowych terapii onkologicznych, z czego trzy chorób rzadkich. W terapiach nieonkologicznych jest 19 nowych leków, z czego cztery stosowane w chorobach rzadkich.
Wśród nowych terapii onkologicznych objętych refundacją znalazły się m.in. durwalumab i tremelimumab stosowane w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuc; alektynib używany w leczeniu pooperacyjnym raka płuca; abemacyklib potrzebny w terapii pooperacyjnego wczesnego HER-2 ujemnego raka piersi i rukaparyb do leczenia raka jajnika, jajowodu i otrzewnej.
Kolejne preparaty, które od 1 kwietnia trafiły na listę refundacyjną to: elranatamab i talkwetamab do leczenia od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego, talazoparyb stosowany w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego w skojarzeniu z enzalutamidem, niwolumab – używany w leczeniu uzupełniającym czerniaka niwolumabem pacjentów od 12. roku życia, a także akalabrutynib wykorzystywany w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej (rozszerzenie o pacjentów niskiego ryzyka) oraz dostarlimab potrzebny w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.
Od kwietnia na liście znalazł się także lek Nucala (mepolizumab) stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rozpoznaniem zespołu hipereozynofilowego (HES) oraz w leczeniu pacjentów od szóstego roku życia chorych na eozynofilową ziarniniakowatość (EGPA). Preparat Livtencity (maribawir) będzie refundowany w leczeniu drugiej lub kolejnej linii pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych lub narządu litego zakażonych wirusem CMV. Preparat Amvuttra (wutrisiran) będzie refundowany w leczeniu dziedzicznej amyloidozy transtyretynowej przebiegającej z polineuropatią. Refundowany ma być także lek Kinpeygo (budesonid) w leczeniu dorosłych pacjentów z pierwotną nefropatią.
Na liście refundacyjnej znalazł także bewacyzumab (różne nazwy handlowe leków) stosowany w leczeniu pacjentów z zakrzepem żył siatkówki BRVO (zamknięcie gałęzi żyły głównej) i CRVO (zamknięcie żyły głównej)
W aptece dostępny ma być także lek na nadciśnienie tętnicze Tolutris (telmisartan + amlodypina + hydrochlorotiazyd) refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach i lek Vabinxo (walsartan + indapamid) – także we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.
Na listę refundacyjną wpisano leki o ugruntowanej skuteczności: stosowane w nadciśnieniu tętniczym Iporel (klonidyna) i Zofenil (zofenopril), a także stosowane w zaburzeniach rytmu serca Flecainide acetate Holsten (flekainid).
Zmiany dotyczą też programów lekowych. Np. w programie B.25, czyli leczenia pacjentów z mukopolisacharydozą typu II (zespół Huntera) zniesione zostało kryterium wiekowe stosowania idursulfazy. W programie B.29, czyli leczenia chorych na stwardnienie rozsiane, od 1 kwietnia będą ujednolicone kryteria kwalifikacji kladrybiny podobnie jak dla pozostałych leków stosowanych w pierwszej linii postaci rzutowo-remisyjnej stwardnienia rozsianego (RRMS).