Studnia sanockiego zamku pełna niespodzianek

Marek Winiarski 2025-02-21
UDOSTĘPNIJ:
Studnia sanockiego zamku pełna niespodzianek
Sanoccy archeolodzy oczyścili renesansową studnię na dziedzińcu Zamku czyli dziś Muzeum Historycznego. Znaleziono w niej między innymi dziesiątki tysięcy monet, sowieckie hełmy i niewybuchy z czasów ostatniej wojny.

Archeolodzy liczyli na to, że studnia okaże się muzealnym lamusem w którym zachowały się historyczne artefakty. Liczono też na niespodzianki, ale nie na takie, na jakie natrafiono.

Piotr Kotowicz, archeolog Muzeum Historycznego w Sanoku - Spodziewaliśmy się oczywiście fantastycznych znaleziska z przeszłości gdyż studnia ma XVI wieczną metryką i w oczach mieliśmy już skarby ukrywane w studni tunele wiodące w stronę miasta i inne rzeczy natomiast rzeczywistość okazała się dosyć brutalna, gdyż w czasie wojny albo tuż przed samą wojną studnie nam dokumentnie wyczyszczono.

Penetracja głębokiej na ponad 30 metrów studni była niezwykle trudna, a przy tym okazała się niebezpieczna. Po wypompowaniu wody, na jej dnie ukazał się pocisk artyleryjski.

Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku - W ślad za tym oczywiści interwencja patrolu saperskiego, potem ta sytuacja się jeszcze ponowiła, wymagała pewnych działań łącznie z ewakuacją zamku, na szczęście nie były to ładunki tak niebezpieczne, skończyło się to wszystko fortunnie jak wiemy, studnia jest na miejscu, zamek również.

W parumetrowej głębokości warstwach osadu znaleziono hełmy radzieckie i łuski pocisków z czasów II wojny światowej. Była też biżuteria, okulary, broszki, wieczne pióra i długopisy, słowem wszystko to, co wypadło z rąk lub kieszeni osób, które zaglądały do studni. Wydobyto też ogromne ilości monet.

Piotr Kotowicz, archeolog Muzeum Historycznego w Sanoku - Były wrzucane jako monety szczęścia do studni i mamy nadzieję, że one tam wrócą i nie zabierzemy nikomu tego szczęścia ale jest ich dziesiątki tysięcy, teraz trwa liczenie i tak naprawdę nie wiemy ile ich jest.

Natrafiono też na oryginalne elementy zadaszenia studni sprzed 100 lat, które będzie odtworzone.

Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku - To nie będzie rekonstrukcja sensu stricte ale będzie to również odtworzenie w oparciu o elementy oryginalne, które udało się znaleźć takie jak kołowrót jak walec, fragmenty okuć, wiadro oryginalne studni oraz łańcuch, tak że można powiedzieć że serce studni będzie w dużej mierze oryginalne.

Studnia jest ważnym elementem architektury zamkowych zabudowań. Warownia przez wieki była przekazywana jako wiano żonom królów Polski: Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego czy Zygmunta Augusta.

Źródło:
własne