Powrót markowskiej szopki z Rzymu

Karolina Małek 2025-01-06
UDOSTĘPNIJ:
Powrót markowskiej szopki z Rzymu
Wyjątkowa, bożonarodzeniowa szopka z Markowej po roku wróciła z Rzymu do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Można tam ją oglądać do 2 lutego.

Szopka Markowska ma prawie 2 metry długości i 1,30 m wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę. Do jej budowy wykorzystano drewno i słomę. Wykonał ją Jan Szajer - artysta z Markowej. W centrum domu umieszczona została Święta Rodzina, której towarzyszą błogosławieni - Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły

Szopka jest symboliczna. Tak jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swoim domem z ośmioosobową żydowską rodziną, tak w tym - dzielą się miejscem z małym Jezusem, Maryją i Józefem. Na ścianie drewnianej chaty imiennymi tabliczkami upamiętniono Żydów z Rodziny Goldmanów, którzy zginęli wraz z Ulmami. Szopka Markowska była prezentowana na międzynarodowej wystawie „Sto szopek w Watykanie”. Do 2 lutego będzie można ją oglądać w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Źródło:
własne