Wielopole Skrzyńskie pamięta. 110. rocznica urodzin Tadeusza Kantora

Adam Bienias 2025-04-06
UDOSTĘPNIJ:
Wielopole Skrzyńskie pamięta. 110. rocznica urodzin Tadeusza Kantora
Wielopole Skrzyńskie świętowało dziś 110. urodziny Tadeusza Kantora. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, założyciel słynnej grupy teatralnej Cricot 2 w swoich przedstawieniach często wracał do rodzinnej miejscowości, rozsławiając ją na całym świecie. Dziś w Wielopolu po raz pierwszy można było zobaczyć poświęcony artyście animowany film oraz przedstawienie "Sto lat Tadziu!".

Mała plebania w Wielopolu Skrzyńskim - to dziś Kantorówka, czyli muzeum Tadeusza Kantora. Artysta urodził się tu 6 kwietnia 1915 roku, jak wspominał "w małym pokoiku w cieniu kościoła". Razem z matką i siostra Zosią - spędził tu pierwsze lata życia. Na wielopolskim rynku dziś można zobaczyć pomnik rodzeństwa.

Irena Walat, kierownik Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim - Tadeusz Kantor spędził na samej plebanii 6 lat życia, w samym Wielopolu 9, później był Tarnów, Kraków, wielka sława, natomiast jeszcze do 36 roku życia przyjeżdżał tutaj na wakacje. Wówczas zaprzyjaźnił się z tutejszym wikarym księdzem Julianem Śmietaną. Ksiądz Julian zlecał mu różne prace, między innymi poprosił go o namalowanie swojego patrona.

W krakowskim teatrze CRICOT 2 Kantor wystawiał początkowo sztuki Witkacego. Z czasem zaczął tworzyć własne. Ich głównym motywem było przemijanie i pamięć. Jak w "Umarłej klasie" czy w głośnym "Wielopolu, Wielopolu". Spektakl pokazano w ponad 200 miejscach na całym świecie, w 1983 roku - zagrano go także w kościele parafialnym w Wielopolu Skrzyńskim.

Małgorzata Paluch-Cybulska, Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie - Tadeusz Kantor poruszał bliskie sobie tematy, od lat 40. do 90 roku, kiedy odszedł, natomiast były to tematy związane z historią powszechną, z przeobrażeniami społeczno-kulturowymi, ale przede wszystkim z kondycją ludzką, która Kantora bardzo interesowała właściwie przez cały okres teatru śmierci.

"Sto lat Tadziu!" - to premierowy spektakl Teatru O Kant Sceny Potłuc. Młodzi artyści zafascynowani sztuką Kantora wrócili dziś do jego lat dzieciństwa.

Joanna Baran-Marczydło, aktorka, reżyserka spektaklu „Sto lat Tadziu!" - To jego dzieciństwo jest taką kliszą pamięci, mnie się bardzo to słowo podoba. I my staramy się w spektaklu, którego głównymi bohaterami są dzieci opowiedzieć historię o jego dzieciństwie, o tym kilkuletnim urwisie.

O tym opowiada także wyświetlony dziś po raz pierwszy animowany film "Dzieciństwo", historia Wielopola Skrzyńskiego i tragiczny czas wojny, który wkrada się brutalnie w niewinny świat dziecka.

Irena Walat, kierownik Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim - Żeby zrozumieć teatr Tadeusza Kantora czy spektakl Wielopole trzeba poznać dzieciństwo małego Tadzia, gdyż w sumie nie bez przyczyny Kantorówka, czyli stara plebania, gdzie się urodził jest nazywana praźródłem, czyli miejscem, w którym swój początek ma kantorowski teatr.

Z okazji urodzin mistrza w Kantorówce od dziś można zobaczyć wystawę prac Amelii Kantor, otwarto także inspirowany artystą Prywatny Gabinet Osobliwości. W szkole podstawowej imienia Kantora nie zabrakło z kolei urodzinowego tortu oraz warsztatów dla najmłodszych. Wszystko po to, by pokazać, że twórczość Tadeusza Kantora wciąż inspiruje i przyciąga do Wielopola kolejnych miłośników teatru.

Źródło:
własne