Ostatnia w tym roku sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Szymon Ukraiński 2024-12-23
UDOSTĘPNIJ:
Ostatnia w tym roku sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego
W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się ostatnia w tym roku sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Radni przegłosowali projekt uchwały budżetowej na przyszły rok. Największe kwoty zamierzają przeznaczyć na drogi. Podczas sesji ogłoszono, że 2025 na Podkarpaciu będzie rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego.

To było najważniejsze głosowanie podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Radni przyjęli budżet, który w przyszłym roku ma być rekordowy w historii województwa. Więcej pieniędzy przewidziano na inwestycje niż wydatki bieżące. W sumie w budżecie zaplanowano ponad 2 miliardy 678 milionów złotych. Najwięcej - ponad miliard - trafi na infrastrukturę drogową.

Marcin Fijołek, przewodniczący Klubu Radnych PiS:
"Wiele inwestycji drogowych w tym m.in. chociażby obwodnica Tyczyna, będzie w przyszłym roku realizowana. Na uwagę zasługuje to, że o 30 procent wzrastają wydatki na inwestycje w obszarze ochrony zdrowia".

Które wyniosą ponad 184 miliony złotych. Jednak radni opozycji zwracali uwagę na sposób tworzenia przez zarząd projektu budżetu.

Jan Tarapata, radny PSL:
"Żadne rzeczy, które są zapisane w budżecie nie były z nami konsultowane. Projekty, które proponowaliśmy, zgłaszaliśmy również nie zostały uznane".

Deficyt budżetowy wyniesie prawie 140 milionów złotych, ale nie wymaga zaciągania pożyczek lub emisji obligacji, bo będzie finansowany z nadwyżki finansowej z lat poprzednich.

Paweł Pazdan, radny KO:
"Ten deficyt może nie jest bardzo duży. Natomiast to zawsze jest pytanie czy nie należałoby jednak trochę zwiększyć deficytu po to żeby właśnie bardziej proinwestycyjnie podchodzić do funkcjonowania w danym roku".

Za przyjęciem budżetu głosowało 22 radnych, pięciu się wstrzymało, trzech było przeciw. Podczas sesji Sejmiku ogłoszono, że rok 2025 na Podkarpaciu będzie rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego - wybitnego przyrodnika, kolekcjonera i mecenasa kultury, założyciela w połowie XIX wieku, pierwszego na ziemiach polskich muzeum przyrodniczego we Lwowie.

Źródło:
TVP3 Rzeszów