Renta wdowia. Kolejny etap kampanii informacyjnej ZUS

Beata Bartman 2025-04-03
UDOSTĘPNIJ:
Renta wdowia. Kolejny etap kampanii informacyjnej ZUS
Ruszył kolejny etap kampanii informacyjnej ZUS na temat renty wdowiej. W jej ramach m.in. do instytucji samorządowych oraz lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych trafiają szczegółowe materiały informacyjne. Jutro planowane są spotkania m.in. w Rudniku nad Sanem, Borowej i Woli Żyrakowskiej. W poniedziałek w Jastkowicach. Od 1 stycznia do ZUS wypłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Na Podkarpaciu prawie 36 tysięcy.

Najwięcej wniosków o rentę wdowią zostało złożonych w Rzeszowie, Jaśle, Stalowej Woli, Mielcu i Krośnie. Przez pierwsze tygodnie placówki ZUS w regionie przeżywały prawdziwe oblężenie, bo wielu emerytów obawiało się że nie zdążą w terminie. ZUS uspokajał, że wypłaty ruszają dopiero w lipcu. Teraz kolejek nie ma, emeryci nadal mogą liczyć na pomoc w załatwieniu formalności.

- Jestem tu po raz pierwszy, miałam druki już wcześniej, wydrukowałam, zrobiłam i wszystko poszło jak z płatka.

Nowe świadczenie obsługiwane przez ZUS ma być wsparciem dla osób samotnych, po śmierci współmałżonka. Zainteresowanie programem jest duże, bo to szansa na wyższe świadczenie. Na Podkarpaciu złożonych zostało prawie 36 tysięcy wniosków. W związku z dużą liczba pytań ZUS dociera z informacjami do mniejszych miejscowości, w których nie ma swoich placówek.

Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS na Podkarpaciu - ZUS cały czas informuje edukuje, ale też wychodzi do mieszkańców najmniejszych miejscowości. Dzięki współpracy z samorządami nasi eksperci pojawiają się w niejednokrotnie bardzo małych miejscowościach gdzie przeprowadzają szkolenia spotkania informujące na czym polega renta wdowia, ale też pomaga w wypełnianiu wniosków oraz odpowiada na te najczęstsze pytania dotyczące renty wdowiej.

Jutro takie spotkania planowane są w Rudniku nad Sanem, w Borowej a dokładnie w Urzędzie Gminy Borowa, i w Woli Żyrakowskiej. W poniedziałek ZUS zaprasza mieszkańców Jastkowic, 8 kwietnia mieszkańców Straszęcina. Kolejne spotkania planowane są w Grębowie i Harasiukach. Pytań jest sporo - dotyczą m.in. tego czy prawo do renty wdowiej przysługuje osobom których współmałżonek zmarł wiele lat temu.

- W tym przypadku nie jest istotne kiedy zmarł współmałżonek, ale ile mieliśmy lat w momencie śmierci naszego małżonka czyli ile mieliśmy lat w dacie zgonu. W przypadku kobiet musi to być 55 lat, w przypadku mężczyzn 60 lat, jeśli umiera mu małżonka. Ważna również informacja mówiąca o tym kiedy możemy złożyć wniosek o rentę wdowią prawo będą miały osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

ZUS przypomina też że renta wdowia nie przysługuje osobom, które po raz kolejny wstąpiły w związek małżeński i w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków.

Źródło:
własne