Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

Karolina Małek 2024-11-19
UDOSTĘPNIJ:
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci
Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Z tej okazji w Rzeszowie podświetlono na czerwono Urząd Wojewódzki, a przed południem odbyła się konferencja zorganizowana przez MOPS pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy”.

Przemoc może mieć różne oblicza: fizyczną, psychiczną, seksualną czy ekonomiczną. W regionie w ubiegłym roku ponad 4 tys. rodzin było w procedurze niebieskiej karty.


Irena Marszałek-Czekierda, dyr. Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego:

-Jest to procedura związana właśnie z identyfikowaniem zjawiska przemocy domowej, a to co jest najtrudniejsze w tych statystykach i najbardziej niewłaściwe, to że troszeczkę ponad 2 tys. dzieci doświadczało przemocy różnego rodzaju, bądź też było świadkami.


Dlatego tak ważne są edukacyjne kampanie społeczne. Takie jak ta pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy”. Rzeszów krzyczy jednym głosem: STOP PRZEMOCY. Podczas konferencji specjaliści, pracownicy socjalni ,służby mundurowe, nauczyciele i pedagodzy wymieniali się doświadczeniami i rozmawiali o tym, jak zapobiegać przemocy w rodzinie i jak reagować na krzywdę wobec dzieci.


Joanna Ferenc-Bar, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie:

-Widząc pewne akty przemocy, przejawy przemocy np.: matki szarpiącej dziecko, ojca szarpiącego dziecko, krzyk, podniesiony ton głosu, powinniśmy reagować, powinniśmy do tej osoby się odezwać, jest to bardzo trudne, bo nie raz znajdujemy się w takich sytuacjach, mamy pewną blokadę i właśnie takie spotkani mają służyć temu, wszelkie kampanie informacyjno- edukacyjne, aby złamać tę blokadę społeczną.


nadkom. Elżbieta Siupik, Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie:

-Bardzo ważna jest czujność świadków, którzy widzą, że dochodzi do przemocy wobec małoletnich, nie bójmy się reagować, nawet jeżeli okaże się, że nasza reakcja jest na wyrost i nie potwierdzi się stosowanie przemocy, reagujmy, by zapobiec tragediom.


Dziecko, które doświadczyło przemocy, boryka się z wieloma problemami psychicznymi. Jest wycofane, ma niską samoocenę, czasem problemy z agresją. Potrzebuje kompleksowej pomocy. Będzie można ją uzyskać w Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie.


Marcin Mołoń, Fundacja Pro-Fil:

-To przede wszystkim psychologiczna, psychiatryczna, terapeutyczna, ale również pomoc prawna, pomoc socjalna i pomoc medyczna, pediatryczna, jeżeli taka konieczność jest.


Przemoc w rodzinie to przestępstwo ścigane z urzędu. Policja ma obowiązek wobec niej interweniować, a następnie założyć "niebieską kartę".

Źródło:
TVP3 Rzeszów