Wnioski o wsparcie rat podatku rolnego do 15 listopada

Anna Tomczyk 2024-11-12
UDOSTĘPNIJ:
Wnioski o wsparcie rat podatku rolnego do 15 listopada
Tylko do najbliższego piątku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka na dokumenty od rolników, którzy chcą skorzystać ze wsparcia na opłacenie rat podatku rolnego, dla poszkodowanych np. wskutek gradu, deszczu czy przymrozków. Pomoc w wypełnieniu formularzy elektronicznych deklaruje Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Czas to pieniądz, a termin jest krótki. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 listopada czeka na elektroniczne wnioski, bo jako płatnik będzie zwracać poszkodowanym rolnikom równowartość 3 i 4 raty podatku rolnego, wpłaconą do gminy. Chodzi o gospodarzy poszkodowanych w tym roku wskutek klęsk żywiołowych. Do agencji na Podkarpaciu już wpłynęło ponad 260 takich deklaracji. Co bardzo ważne ta pomoc nie jest umorzeniem podatku, agencja rekompensuje rolnikom Podatek, który zapłacą w zakresie trzeciej i czwartej raty.

Potężne gradobicie, nawalny deszcz i przymrozki wiosenne w tym roku dały się we znaki rolnikom z wielu powiatów: rzeszowskiego, przemyskiego, łańcuckiego, dębickiego, strzyżowskiego czy lubaczowskiego. Ci rolnicy też jako pierwsi dostają na konta zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich. Przypomnijmy, że w czerwcu w niektórych powiatach sytuacja była tragiczna a uprawy zniszczone doszczętnie.

Takim gospodarzom ARiMR wypłaci pomoc klęskową. Wnioski o wsparcie na skutek odniesionych szkód również można składać do 15 listopada. Rolnikom należy się od tysiąca do trzech tysięcy złotych do hektara w zależności od wielkości strat. Najwięcej dostaną ci, którzy wskutek klęsk żywiołowych stracili ponad 70 procent plonów. Straty muszą być oszacowane przez komisję i wynosić powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie. Takich przypadków na Podkarpaciu było blisko 300. PODR deklaruje pomoc w wypełnieniu wniosków poszkodowanym, który do tej pory jeszcze tego nie zrobili. Chodzi o wnioski składane na platformie elektronicznej ARiMR.

Źródło:
własne