Do leżajskiego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na każdą mszę przychodziły dziś tłumy wiernych i pielgrzymów z kolorowymi palmami. Wśród nich rodzice z małymi dziećmi.
Wspomnienie Niedzieli Palmowej - Niedzieli Męki Pańskiej i znaczenie tego święta obrazuje fresk w prezibiterium leżajskiej bazyliki. To uroczysty wjazd Jezusa jako Mesjasza Króla na osiołku do Jerozolimy, witanego przez tłum krzyczący "Hosanna Synowi Dawidowemu". Ta scena opisana w Ewangelii św. Łukasza dziś odczytywana jest jako pierwsza na każdej mszy.
Wierni przychodzili dziś tłumnie do kościołów, by poświęcić palmy. Najczęściej wykonane samodzielnie. Były to gałązki palmowe lub bogato zdobione symbole Niedzieli Palmowej. Kulminacyjnym momentem każdej mszy była dziś odczytywana Męka Pańska według świętego Łukasza.
Leżajska Bazylika wyjątkowo skłania do refleksji i przeżywania Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Tu znajduje się kopia całunu turyńskiego, ale też liczne przedstawienia męki i śmierci Pana Jezusa, m.in. obraz "Chusta Weroniki" i Chrystus z Manoppello. Niedziela Palmowa w leżajskiej bazylice, miejscu objawień Matki Bożej i Świętego Józefa, obchodzona jest dziś po raz 418, a pierwszy raz w XVII wieku, gdy przybyli tu przeworscy franciszkanie.