Współpraca gospodarcza, społeczna i kulturalna w ramach Aglomeracji Rzeszowskiej

Anna Tomczyk 2024-09-16
UDOSTĘPNIJ:
Współpraca gospodarcza, społeczna i kulturalna w ramach Aglomeracji Rzeszowskiej
W Rzeszowie odbyło się dziś spotkanie dotyczące współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej w ramach Aglomeracji Rzeszowskiej. Prezydent miasta oraz samorządowcy z ośmiu podrzeszowskich gmin chcą w przyszłości wspólnie usprawnić komunikację, tworzyć miejsca pracy oraz budować drogi i inwestycje przeciwpowodziowe.

Podrzeszowskie gminy nie chcą być negatywnie zaskakiwane np. aneksją części swoich terenów przez stolicę Podkarpacia. Wręcz przeciwnie - jako sąsiedzi Rzeszowa widzą spore możliwości wspólnych działań. Stąd dzisiejsze spotkanie z prezydentem miasta jako Forum Współpracy w ramach Aglomeracji Rzeszowskiej.

Jednym z inicjatorów forum jest poseł Adam Dziedzic, do niedawna właśnie samorządowiec z podrzeszowskiej Świlczy. Rzeszów jako stolicę i ościenne gminy widzi jako konglomerat, który wspólnie może realizować wielkie i mniejsze zadania, których przybywa i które wymusza zmieniająca się sytuacja polityczna i gospodarcza.

Dziś na spotkanie do rzeszowskiego ratusza przyjechali samorządowcy z powiatu i ośmiu gmin: Chmielnika, Krasnego, Trzebowniska, Lubeni, Świlczy, Głogowa, Tyczyna i Boguchwały. Każdy z nich widzi pole do konkretnej współpracy.

Wśród korzyści ze współpracy samorządowcy wymieniali m.in.: połączenia drogowe, most na Wisłoku czy tak ważne dziś inwestycje przeciwpowodziowe. Są w stanie zaoferować tereny pod strefy ekonomiczne, zakłady pracy, ale też parki, place, amfiteatry i placówki kultury pod wydarzenia dla szerszej publiczności. Tym bardziej, że podrzeszowskie gminy są sypialniami Rzeszowa. Przyszłość widzą więc jako przebudzenie nie do rywalizacji, ale do wspólnych działań.

Źródło:
TVP3 Rzeszów