Major Henryk Dobrzański "Hubal" - wystawa w Jaśle

Marek Winiarski 2023-02-15
UDOSTĘPNIJ:
Major Henryk Dobrzański "Hubal" - wystawa w Jaśle
W pałacu Sroczyńskich w Jaśle otwarto wystawę poświęconą postaci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To miejsce w którym spędził dzieciństwo, a na okolicznych błoniach uczył się jazdy konnej. Wystawa dokumentuje życiorys olimpijczyka, żołnierza dwóch wojen światowych i walki o odzyskanie niepodległości.

Henryk Dobrzański urodził się w 1897 roku w Jaśle. Do posiadłości z pałacem należącym do Sroczyńskiego, jego wuja, przeprowadził się wraz z rodziną cztery lata później. Spędził tu 6 lat.

Mariusz Świątek, historyk - Zgodnie z relacjami państwa Sroczyńskich, to właśnie w Jaśle młody Henio Dobrzański po raz pierwszy odsiadał wierzchowca. Problem jest taki, że podobne aspiracje rości sobie majątek Czechy koło Krakowa, gdzie również często Henryk Dobrzański bywał u swojej rodziny i tam również miał dostęp do koni.

Dobrzański był świetnym jeźdźcem. Wygrywał wiele zawodów w tej dyscyplinie sportowej, a w 1928 roku był członkiem ekipy na Olimpiadzie w Amsterdamie. Kariera sportowa była w jego życiorysie drogą do służenia ojczyźnie. Do Legionów Polskich wstąpił zawyżając swój wiek.

- Kojarzymy go jako bohatera walki o niepodległość, walczył w wojnie 1914-18, potem w walki 1920 roku, walczył o granice polski no i chlubna karta z okresu II wojny światowej kiedy do końca wierny przysiędze trwał na posterunku w mundurze walcząc z oddziałami niemieckimi.

Wystawa jest pokłosiem obchodzonej w ubiegłym roku 125. rocznicy urodzin Henryka Dobrzańskiego. Otwarto ją w jednym z dwóch ocalałych z II wojny światowej obiektów w Jaśle. Są nimi kościół farny oraz pałac Sroczyńskich w którym dziś mieści się Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Alicja Zając, senator RP - Myślę, że nosił Jasło do końca życia w swoim sercu. Jest to wielka postać, jest to wieki żołnierz i poniósł wielkie zasługi dla obrony niepodległości Polski i również pokazał swoim podwładnym co to znaczy być dobrym żołnierzem.

Major Henryk Dobrzański "Hubal" zginął 30 kwietnia 1940 roku, Jego oddział został otoczony koło Anielina przez jednostki Wehrmachtu oraz SS. Od 25 lat jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Co roku na błoniach przed pałacem Sroczyńskich w Jaśle odbywa się Memoriał mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Źródło:
Aktualności