Ostatni dzień Zjazdu Polaków Ratujących Żydów. Otwarcie Sadu Pamięci

2018-10-19  |  Markowa
UDOSTĘPNIJ:
Fot. arch. TVP3 Rzeszów
Fot. arch. TVP3 Rzeszów
Na Podkarpaciu trwa III Ogólnopolski Zjazd Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dziś w Markowej odbędzie się oficjalne otwarcie Sadu Pamięci.

W bezpośrednim otoczeniu Muzeum w Markowej stworzono Sad Pamięci dedykowany Polakom, którzy w miastach, miasteczkach i wsiach całej przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów. Sad w Markowej, wykonany według projektu Nizio Design International jako integralna część Muzeum, nawiązuje z jednej strony do sadowniczej pasji patrona Muzeum, Józefa Ulmy, a z drugiej – do Ogrodu Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Tam, wśród wiecznie zielonych drzew, umieszczono tabliczki z nazwiskami Ratujących i nazwą kraju, z którego pochodzili. W Sadzie w Markowej skupiono się na samej lokalizacji pomocy. Na podświetlanych tablicach znalazło się półtora tysiąca nazw miejscowości z terenów II Rzeczpospolitej, w których działało łącznie prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Choć plenerowa wystawa powstała już w październiku ubiegłego roku, z oficjalnym otwarciem czekano na wydarzenie podczas którego w Markowej zgromadzą się Sprawiedliwi i ich potomkowie.

Oficjalne otwarcie Sadu Pamięci odbędzie się o godz. 11.00 na terenie Muzeum.

O Sadzie Pamięci i uroczystościach związanych z III Ogólnopolskim Zjazdem Polaków Ratujących Żydów z dyrektor Muzeum w Markowej Anną Stróż-Pawłowską rozmawiał Mariusz Mendycki.

Źródło:
www.muzeumulmow.pl/ Poranek z TVP3 Rzeszów/ mm