Burzliwa sejmikowa debata o sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia

2025-03-31
UDOSTĘPNIJ:
Burzliwa sejmikowa debata o sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia
Debata z udziałem wojewody podkarpackiego została zorganizowana z inicjatywy radnych Platformy Obywatelskiej. Dotyczyła m.in. zaległych środków za nadwykonania dla szpitali ale także inwestycji i finansowania ośrodków onkologicznych. Radni przyjęli też stanowisko w sprawie Poczty Polskiej.

Jeszcze przed dzisiejszą sesją sejmiku przedstawiciele zarządu województwa przypominali, że podczas wcześniejszych obrad z inicjatywy radnych PIS przyjmowane były stanowiska- apele w związku z trudną sytuacją w podkarpackiej służbie zdrowia. "Są problemy z zakwalifikowaniem szpitala w Tarnobrzegu jako onkologicznego, z przekazaniem zaległych środków za tzw. nadwykonania, siedmiuset milionów złotych brakuje na inwestycje, niepokój budzi też finansowanie ośrodków onkologicznych - wyliczał marszałek.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego - Na co liczymy np. jeśli chodzi o te ośrodki onkologiczne, co pokazałem zasygnalizowałem, że straciliśmy 700 milionów jesteśmy jednym z trzech województw, które ma 0 na SOL 2, i 3 czyli na specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego. Przed nami jest konkurs na psychiatrie i tam mamy złożone dwa projekty po 50 milionów i mogę powiedzieć jedną rzecz żeby tej psychiatrię nie spotkał taki los jak ośrodki leczenia onkologicznego.

Zdaniem zarządu województwa problemem w regionie mogą okazać się też zagwarantowane a jeszcze nie wypłacone podwyżki - na co w skali kraju potrzeba 17 miliardów złotych. Propozycję debaty zgłosił Klub radnych PO. W ocenie radnych wiele obaw zarządu województwa jest jednak nieuzasadnionych.

Paweł Pazdan, radny Sejmiku Województwa, PO - W kwestii nadwykonań, jeśli chodzi o świadczenia nielimitowane, to zostały zapłacone w pełni. Jeśli chodzi o limitowane w dużej części, także to nie jest taka jednoznaczna sytuacja, że te nadwykonania nie są płacone. Niewątpliwie kwestia wypłaty nadwykonań w pełni lub nie w pełni, to jest sprawa powtarzająca się od wielu, wielu lat.

Stąd część radnych widzi potrzebę reformy systemu.

Jan Tarapata, radny Sejmiku Województwa, PSL Trzecia Droga - Wiadomo, że w ciągu roku czy półtora nie da się wszystkiego zmienić, ale rzeczywiście od 30 lat nikt niczego nie zrobił i jak rządzący w sejmiku mówią, że jest źle, ale rządzili też 8 lat i teraz domaganie się czegokolwiek, to nie jest bez przyczyny pokazać, że oni tez niczego nie zrobili.

Wojewoda podkarpacki wskazuje że nakłady na służbę zdrowia w regionie w ubiegłym roku były wyższe niż 2 lata temu.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki - W przypadku tzw. świadczeń limitowanych jest określony poziom dofinansowania tych świadczeń w zależności od rodzaju świadczeń i te placówki ochrony zdrowia, które podpisały aneksy do umów z NFZ, to również za te świadczenia NFZ zapłaci. Nie jest prawdą, że NFZ nie posiada środków nie rozlicza kontraktów czy też umów.

Wojewoda zwraca tez uwagę, że środki z Funduszu Medycznego na nowo będą przeznaczone na konkursy dla szpitali onkologicznych, będą mogły skorzystać m.in. szpital w Brzozowie i uniwersytecki.

- Konkurs poprzedni został anulowany ze względu na nieprawidłowości, które zostały zidentyfikowane przez CBA i kontrola tego konkursu została przedłużona.

Radni sejmiku 21 głosami za przy 9 przeciw przyjęli też stanowisko, którym sprzeciwiają się restrukturyzacji i zwolnieniom pracowników Poczty Polskiej.