Debata o transplantacjach z udziałem uratowanych dzięki nim w Błażowej

Anna Weselak 2025-03-27
UDOSTĘPNIJ:
Debata o transplantacjach z udziałem uratowanych dzięki nim w Błażowej
Według danych Poltransplant, w minionym roku padł w Polsce rekord. Udało się przeszczepić blisko 2200 narządów. Były to m.in. nerki, wątroba, serca, płuca, trzustka. Tylko w lutym tego roku przeszczepiono już 93 nerki. Ciągle jednak dwa tysiące osób oczekuje na narządy, które są dla nich jedyną szansą na przedłużenie życia. Dziś w Błażowej eksperci, osoby czekające na przeszczep oraz ci, którzy są już po nim dzielili się swoimi doświadczeniami.

Transplantacja jest nadzieją dla wielu chorych osób. Każda historia jest inna. Dziś swoją opowiedziała m.in. Marcelina Wójciak , która jest po dwóch przeszczepach – płuc i nerek. Po 14 miesiącach dializ przeszczepu doczekał i ksiądz Tomasz Brodowicz, który z honorowego krwiodawcy stał się biorcą nerki. Nikt nie wie, kiedy takiego wsparcia będzie potrzebować, bo jedni z chorobą zmagają się przez całe życie, inni dowiadują się o niej nagle, a przeszczep jest często jedyną szansą na życie. Tak było z synem Andrzeja Wróbla, który transplantację szpiku przeszedł w 2006 roku.

Polska jest liderem pod względem zarejestrowanych dawców szpiku – zajmujemy trzecie miejsce w Europie, a piąte w świecie. Zdecydowanie gorzej jest jeśli chodzi o narządy, szczególnie od zmarłych dawców. Takie spotkania jak dzisiejsze mają zwiększać świadomość w tym zakresie.

W tej chwili w Polsce na przeszczep narządów czeka prawie dwa tysiące osób. Najwięcej, bo tysiąc, na nerkę.

Źródło:
TVP3 Rzeszów