Jan Tysson, z zawodu inżynier technolog, pracował w biurze konstrukcyjnym, ale jego życie toczyło się wokół kultury. W czasach komunizmu, współtworzył Polski Teatr Ludowy we Lwowie. Był jego aktorem, Archiwizował też działalność teatru. Kolekcjonował również pamiątki i ratował prywatne zbiory lwowskich poloników.
Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Przyjechałem pożegnać w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Jana Tyssona, wspaniałego człowieka Lwowiaka kustosza pamięci kresów wschodnich, człowieka, który z wykształcenia w prawdzie był inżynierem ale całe życie poświęcił sztuce, poświęcił teatrowi, Teatrowi Ludowemu we Lwowie.
Jan Tysson podejmował liczne działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, między innymi na cmentarzu Łyczakowskim, Janowskim oraz w miejscach odległych od Lwowa. Współtworzył też pierwsze organizacje zrzeszające Polaków na Ziemi Lwowskiej. Działał także w Krośnie.
Zbigniew Chrzanowski, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie - Tutaj cudownie zagrał jedną ze swoich wspaniałych i ulubionych ról czyli Dyndalskiego w komedii Fredry „Zemsta”, ale gdzie zagrał, tutaj w legendarnym miejscu, tutaj obok Krosna w ruinach zamku w Odrzykoniu.
Po agresji Rosji na Ukrainę, Jan Tysson wraz z żoną schronił się u córki i zięcia mieszkających w Krośnie. Spoczął na cmentarzu komunalnym obok zmarłej trzy tygodnie wcześniej żony Elżbiety. Za polonijną działalność, Jan Tysson był wielokrotnie odznaczany. W 2023 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.