Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy

Anna Sabat 2025-02-14
UDOSTĘPNIJ:
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy
Po raz pierwszy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się dziś w całym kraju, także na Podkarpaciu. W Dębicy zostały połączone z inauguracją Roku generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego - - dowódcy Armii Krajowej i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gościem spotkania był jego najstarszy syn, Adam Komorowski.

Jego życie splotło się z najbardziej dramatycznymi wydarzeniami XX-wiecznej historii Polski. To właśnie w Dębicy Tadeusz Komorowski, w listopadzie 1918 roku, rozpoczynał swoją służbę –  dołączył do 3 Pułku Strzelców Konnych, później przemianowanego na 9 Pułk Ułanów.

Generał Tadeusz „Bór” Komorowski patronem Roku 2025 w Dębicy został decyzją radnych. Datę inauguracji połączono z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Tadeusz „Bór” Komorowski stał na czele Armii Krajowej w najtrudniejszym dla niej czasie. Podjął decyzję o realizacji akcji „Burza”, był także jednym z architektów godziny „W”. Adam Komorowski miał niespełna dwa lata, kiedy jego ojciec wydał decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na emigracji pełnił szereg funkcji. Był Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych, stanął też na czele rządu na uchodźstwie jako premier.


Dębica, chcąc upamiętnić osobę Tadeusza „Bora” Komorowskiego planuje szereg inicjatyw, m.in. sportowych i edukacyjnych - angażujących młodych ludzi.

Tadeusz „Bór” Komorowski będzie między innymi bohaterem tegorocznego Miejskiego Konkursu Ortograficznego Dębickie Dyktando, które odbędzie się 7 marca.