Przed II wojną światową, Żydzi stanowili około 23 procent mieszkańców 10-cio tysięcznego Jasła. Wywierali istotny wpływ na życie gospodarcze miasta.
Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle - Również zamieszkiwała tu rodzina Steinhausów jej najistotniejszy przedstawiciel Hugo Dionizy Steinhaus, był twórcą polskiej szkoły matematycznej najpierw we Lwowie, a po II wojnie światowej we Wrocławiu. Cała ta społeczność, która w Jaśle żyła, pracowała została w czasie II wojny światowej wymordowana.
Ocaleli nieliczni. Dziś, na miejscowym cmentarzu żydowskim, wyznawcy judaizmu i chrześcijanie, wspólnie modlili się za ofiary holokaustu. Niemcy zgotowali Żydom zagładę, mordowali też Polaków, którzy ich ukrywali.
Marcin Dudek Lewin Rabin, Stowarzyszenie Ahawas Tora - Ma to ogromną wartość, my bardzo pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach i dla nas ma to wymiar, który nie da się tak łatwo słowami opisać jest to bardzo ważne.
Inga Marczyńska, która opiekuje się cmentarzem żydowskim w Jaśle, mówiąc o holokauście przytoczyła słowa profesora Mariana Turskiego.
- Holokaust cichutko podchodził do umysłów do serc ludzi jak zataczał kręgi nienawiści do mniejszości, do Żydów, tuptał sobie powoli i krok po kroku odbierał prawo Żydom do normalnego codziennego funkcjonowania.
Potem Niemcy gromadzili Żydów w gettach i głodzili albo mordowali w obozach koncentracyjnych.
Jacek Sokołowski, Polsko-Amerykańska Fundacja im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa - Ważność uroczystości, przede wszystkim obchodów 80 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, ale też holokaustu ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla Żydów ale również dla Polaków i dla całego świata, dlaczego, dlatego, że to jest tragedia.
Tragedia, z której nie zawsze wyciągane są właściwe wnioski w czasach nam współczesnych, twierdzą uczestnicy uroczystości. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.