Postawili na ekologię i innowacje. Kobex zdobywa europejskie rynki

Anna Tomczyk 2024-11-26
UDOSTĘPNIJ:
Podrzeszowska spółka Kobex zdobywa europejski rynek
Postawili na ekologię i innowacje. Współpracują z uczelnią i patentują swoje wyroby. Działająca w Kamieniu, w powiecie rzeszowskim, spółka Kobex zdobywa polskie i europejskie rynki budując hale o nowoczesnych konstrukcjach. Zatrudnia przy tym 190 osób z kilku powiatów. Stworzyła też miejsce praktycznej nauki zawodu dla uczniów miejscowej szkoły branżowej.

Spółka Kobex w ostatnich latach sięgnęła po fundusze z aż 7 projektów unijnych, ale też PARP oraz budżetu województwa podkarpackiego. Ich wartość to w sumie blisko 100 mln zł. Każdy poświęciła innej innowacji. Jako producent hal spółka stawia na ekologię, a co za tym idzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.


Na drodze do nowoczesności wspiera ją uczelnia.


Rafał Wąsik dyr. Operacyjny Kobex sp z o.o. w Kamieniu:

-Jeden z tych projektów był wykonany z Politechniką Rzeszowską jego wartość przekraczała 2, 5 mln zł. Dzięki nim udało się opracować nowy rodzaj hal zimnogiętych zbieżnych konstrukcji, które opatentowaliśmy w tej chwili mamy patent na skale Polski , ale czekamy na europejski.


W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji - Kobex wykonuje hale z ocynkowanej blachy walcowanej na zimno. Zużywa przy tym mniej materiału, a uzyskuje większą wytrzymałość. Wykonuje też konstrukcję pod fotowoltaikę. A mieszkańcom okolic daje pracę - tak ważną na wsi.


Stanisław Rembisz, prezes Kobex sp. z o.o.:

-Zatrudniamy pracowników z naszego powiatu i sąsiednich, na dziś mamy 190 pracowników jak również praktykantów z obecnych szkół zawodowych w Kamieniu.


Taką praktykę miała m.in Aleksandra Polańska - jedyna kobieta pracująca w tej hali. W szkole kształciła się na kierunku operator obrabiarek skrawających. Tu obsługuje nowoczesne maszyny CNC.


Aleksandra Polańska, pracownica:

-Pierwszy raz jak tu przyszłam, poszłam na duży laser, a potem trafiłam tutaj od razu pokochałam to i nie wyobrażam sobie robić czegoś innego. Ja to uwielbiam robić, bardzo się cieszę, jestem wdzięczna, że tu trafiłam, że mogę robić to, co kocham.


Pani Ola myśli teraz o studiach i pracy właśnie w swojej rodzinnej gminie Kamień. Tak jak inni pracownicy ceni nie tylko zatrudnienie na miejcu, ale też mozliwość kształcenia i podnoszenia kwalifikacji .


Kamil Partyka, pracownik:

-Jestem operatorem maszyn, dokładnie lasera, to jest jeden w Polsce LT 24 się nazywa, a bodajże 2 w Europie są takie.


Nowoczesna maszyna zastąpiła wszystkie prace ręczne, które trzeba było wykonywać przy konstruowaniu dużych elementów hal. Gotowe wyroby wyjeżdżają w całą Polkę, do krajów Unii Europejskiej oraz Ameryki.

Źródło:
TVP3 Rzeszów