Potrójny jubileusz Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Karolina Niezgoda 2025-04-15
UDOSTĘPNIJ:
Potrójny jubileusz Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie
Potrójny jubileusz Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie
Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie świętuje potrójny jubileusz: 90-lecie jego powstania, 125. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli oraz 35. rocznicę utworzenia Oddziału Etnograficznego, noszącego jego imię. Z tej okazji przygotowano wystawę "Skarbony pamięci", której wernisaż odbędzie się 25 kwietnia.

Punktem wyjścia dla wystawy stały się refleksje nad działalnością instytucji - od momentu gromadzenia pierwszych zbiorów, aż po czasy współczesne - oraz nad specyfiką eksponatów włączonych do muzealnej kolekcji.


Na wystawie "Skarbony pamięci" prezentowane są obiekty, które trafiły do Muzeum Etnograficznego w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Są to zarówno eksponaty nabyte przez muzeum, jak i spontaniczne dary od osób prywatnych, które nierzadko obdarzają przekazywane przedmioty szczególnym ładunkiem emocjonalnym.

Osobną kategorię stanowią obiekty pozyskiwane podczas badań terenowych, prowadzonych nieprzerwanie od 1956 roku aż do dziś.


Ekspozycja "Skarbony pamięci" pokazuje rozwój, jaki na przestrzeni lat przeszły kolekcje gromadzone w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Musimy pamiętać, że etnografia zajmuje się badaniem kultury ludowej, która nieustannie ewoluuje, podlegając ciągłym zmianom. Wiele zjawisk, które kiedyś uważane były za powszechne, dziś traktujemy jako unikatowe. Jest to doskonale widoczne również na przykładzie kolekcji muzealnych, które w sposób linearny obrazują zmieniające się mody i upodobania ludności wiejskiej i małomiasteczkowej.


Eksponaty prezentowane na wystawie są czymś więcej niż eksponatami - stają się Skarbonami Pamięci, cennymi śladami po ludziach i czasach, które warto ocalić dla przyszłych pokoleń - opowiadają o wystawie przedstawiciele rzeszowskiego muzeum.

 

Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

Źródło:
informacja prasowa