Mimo kilometrów, które dzieliły go od Polski - sercem wciąż wracał do Ulanowa. Zainspirowany sztuką Stanisława Szukalskiego, tworzył dzieła odnoszące się do polskiej historii, a przypominające o zbrodniach i reżimach XX wieku. Andrzej Pityński stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów w Stanach Zjednoczonych.
Andrzej Pityński zrealizował wiele płaskorzeźb, medali, popiersi i monumentów. Wykonał „Pomnik Katyński” dla Jersey City - jeden z pierwszych na świecie upamiętniający tragedię katyńską. Jego autorstwa są także inne pomniki: „Mściciel”, „Partyzanci”, „Sarmata”, „Błękitna Armia” oraz „Rzeź Wołyńska”.
Zmarł w 2020 roku. Po jego śmierci otworzono testament. Widniało w nim życzenie pochowania w rodzinnym mieście. Ulanów odwiedzał przynajmniej raz w roku. Drugim warunkiem złożenia prochów na cmentarzu parafialnym było odsłonięcie Pomnika „Rzeź Wołyńska”. Ten warunek został spełniony 14 lipca w Domostawie.
Prochy rzeźbiarza zostały dziś złożone w grobie, w którym pochowani są jego młodszy brat oraz rodzice Stefania i Aleksander, którzy byli żołnierzami Armii Krajowej, a po 1945 roku podziemia antykomunistycznego. Decyzją Instytutu Pamięci Narodowej ich mogiła została oznaczona tabliczką z napisem „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski".