To najlepszy przykład przydatności laboratoriów, który można zobaczyć na własne oczy - budowa S19 i przygotowanie nawierzchni, po której jeździć będą kierowcy poprzedzone zostało specjalistycznymi badaniami.
Dla uczestników konferencji słowa takie jak akredytacja, wzorcowanie, zachowanie spójności pomiarowej, to chleb powszedni.
Tegoroczna edycja jest rekordowa pod każdym względem. Zarówno liczby uczestników, ekspertów oraz zróżnicowania podmiotów w niej uczestniczących. Szczególnie ważna jest integracja oraz nawiązywanie relacji pomiędzy nauką a biznesem. Choć jak twierdzą uczestnicy spotkania nawet najlepszym może się zdarzyć, że badanie nie wyjdzie, stąd potrzeba porównywania i współpracy. Można porównywać sprzęt, możliwości badawcze, połączyć laboratoria by realizowały wspólne projekty. A przegląd możliwości jest ogromny. Od badania betonu, stali, a skończywszy na medycynie czy rozwoju ruchowym dzieci.
W trakcie konferencji ogłoszona została współpraca pomiędzy Podkarpacką Siecią Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, a Klubem Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB. Umożliwi to podjęcie wymiany doświadczeń z największą w Europie organizacją integrującą laboratoria badawcze, wzorcujące, certyfikujące oraz firmy.
Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. eksperci z Polskiego Centrum Akredytacji i Głównego Urzędu Miar – instytucji wyznaczających standardy dla polskich laboratoriów. Łącznie do Rzeszowa przyjechało ponad 200 przedstawicieli branży z różnych miast Polski, w tym m.in. z Gdańska, Poznania, Warszawy.