W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

Szymon Ukraiński 2024-10-03
UDOSTĘPNIJ:
W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej
W Bezmiechowej koło Leska otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej. Za pomocą teleskopów agencja będzie obserwować satelity krążące na orbicie okołoziemskiej. Inwestycja powstała na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej, co pozwoli uczelni na korzystanie z obserwatorium podczas zajęć dydaktycznych z bezpieczeństwa kosmicznego.

Bezmiechowa to miejscowość położona u podnóża Gór Słonnych. 600 metrów nad poziomem morza jest tu teraz Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej. Nie bez powodu właśnie tu powstało obserwatorium, bo podobnie jak w Bieszczadach, jest to miejsce najmniej zanieczyszczone sztucznym światłem z dobrą przejrzystością atmosfery. To pozwala na prowadzenie obserwacji od 50 do nawet 80 dni w roku.

Prof. Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej:
"Mamy tutaj teleskopy do obserwacji satelitów na orbicie okołoziemskiej. To dziś bardzo ważne, bo znajduje się na niej około 40 tysięcy satelitów i mnóstwo różnych szczątków rakiet innych satelitów już nie działających".

Za pomocą obserwatorium agencja zbiera dane, które pozwolą ochronić satelity przed kolizjami między sobą lub ze śmieciami kosmicznymi. W ramach inwestycji zamontowano 4 teleskopy robotyczne. Centrum wyposażone zostało też w system do triangulacji optycznej.

Tymoteusz Trocki - dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Kosmicznego, Polska Agencja Kosmiczna:
"System składa się z układu szerokokątnego wielu kamer, które pozwalają obserwować duży fragment nieba i systemu wąskokątnego, który precyzyjnie jest w stanie zaobserwować dany obiekt i wyznaczyć na podstawie tej obserwacji jego pozycje".

Obserwatorium powstało na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej. To oznacza, że na inwestycji skorzystają również studenci uczelni.

Prof. Piotr Koszelnik - rektor Politechniki Rzeszowskiej:
"To urządzenie pracuje bezobsługowo, stąd też będzie możliwy dostęp zdalny do systemów i wykorzystywanie w trakcie zajęć niejako na żywo tego co te urządzenia rejestrują i nadają".

Budowa centrum obserwacyjnego trwała rok. Koszt inwestycji to prawie 10 milionów złotych.

Źródło:
TVP3 Rzeszów