W tym roku w Polsce odbędą się tylko 2 takie imprezy firmowane przez NASA. Jedna z nich w Stalowej Woli. Organizatorzy liczą na 500 uczestników.
Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji
-Uczniowie już wrócili do szkół, za chwilę studenci wrócą na uczelnie, a to nasza główna grupa docelowa. Ważne, czym będziemy się na tym hackhatonie zajmować.
W tym roku temat przewodni to słońce. Hackathon łączy innowatorów z całego świata w dwudniowej rywalizacji podczas której rozwiązują realne problemy dotyczące Ziemi i kosmosu. To szansa na kontakt z NASA.
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej:
-Jest taką bramą do przedsiębiorczości kosmicznej, ponieważ takie było założenie NASA, aby zbierać najlepsze pomysły globalnie, a potem najlepszych zapraszać do siebie po to, aby można było wybrać najciekawsze rzeczy, które NASA mogłaby skomercjalizować albo włączyć w swoje działania bieżące.
Organizacja imprezy wpisuje się w jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji województwa, jaką jest lotnictwo i kosmonautyka.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego:
-Zgromadzi ludzi młodych, kreatywnych, charakteryzujących się takim innowacyjnym i otwartym podejściem do rozwiązywania problemów i także będziemy chcieli dedykować pulę 100 tys. zł na nagrody, na wyróżnienia.
Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli:
-Nie kojarzymy się tak wprost z kosmosem, ale to właśnie przemysł obronny, który się u nas bardzo dynamicznie rozwija, to są przede wszystkim technologie, kosmiczne satelity, systemy naprowadzania.
Do tej pory zgłosiło się już 350 osób, zapisy są prowadzone do 4 października, szczegóły na stronie wydarzenia, a hackathaton startuje 5 października.