Robotyczny certyfikat dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie

Beata Wolańska 2024-08-26
UDOSTĘPNIJ:
Robotyczny certyfikat dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie
Robotyczny certyfikat dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie za ponad 1000 operacji z wykorzystaniem systemu Da Vinci. Dziś przedstawiciele firmy, która jest jego jedynym dystrybutorem w Polsce wyróżnili też chirurgów robotycznych, którzy na swoim koncie mają już ponad 200 takich operacji. Rzeszowski ośrodek jest w tej chwili jednym z 53 w Polsce. Ale żaden z tak krótkim czasie nie zrobił tak wielu operacji i nie ma tylu już certyfikowanych specjalistów i kolejnych w trakcie certyfikacji.

Liczba ośrodków robotycznych w Polsce rośnie. Ale to rzeszowska placówka była jedną z pierwszych i najdynamiczniej się rozwijających. Mimo początkowego braku refundacji zabiegów przez NFZ, za to dzięki pilotażowemu programowi i finansowemu wsparciu samorządu województwa.

Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający ds. systemów da Vinci Firmy Synektik - Poza jednym właściwie, czy dwoma ośrodkami prywatnymi, które w pierwszej fazie rozwoju rynku stymulowały wzrost i rzeczywiście przyjęły ten strumień pacjentów, który był gotowy zapłacić za operacje - szczególnie prostatektomii, to dzisiaj Rzeszów powinniśmy wyróżnić jako ośrodek, który najszybciej osiągnął taką liczbę i mamy już istotnie ponad 1000 zabiegów.

A wszystko po nieco ponad trzech latach od pierwszej operacji, wtedy jeszcze na robocie wypożyczanym na kilka dni w miesiącu. Dziś blok operacyjny na którym pracuje Da Vinci wykorzystuje swoje możliwości 5 dni w tygodniu. A liczba zabiegów i lekarzy z certyfikatami stale rośnie.

Janusz Ławiński, urolog, chirurg robotyczny - Nawet dzisiaj koledzy są na tzw. keysobserwation związanym z usuwaniem pęcherza z powodu nowotworu. Wyjechali do Bydgoszczy i w najbliższym czasie będą się certyfikować. I cały czas trwa i certyfikacja i u nas odbywają się Keys obesrwation jeden z kolegów zdobył uprawnienia trenerskie.

Bo choć zaczęło się od zabiegów raka prostaty, to dziś w Rzeszowie wykonuje się też robotyczne operacje raka jelita grubego i trzonu macicy.

Tomasz Kluz, ginekolog, chirurg robotyczny - Tak jak w medycynie w każdej procedurze ilość zabiegów wolumen tych zabiegów powoduje że to doświadczenie jest większe i odsetek powikłań mniejszy. To jest normalne oczywiście do pewnego momentu. Ale najważniejsze jest te pierwsze 50. Bo wtedy po tych 50 ten czas operacji zdecydowanie się skraca.

Tempa operacji w Rzeszowie nie zmniejszyły prokuratorskie zarzuty dla dyrektora szpitala związane z ich rozliczeniem z NFZ-tem między styczniem z czerwcem 2023 roku.

Damian Brud, zastępca dyrektora ds. administracyjnych USK w Rzeszowie - Szpital współpracuje z prokuraturą jesteśmy w stałym kontakcie sprawę wyjaśniamy natomiast doktor Ławiński normalnie przyjmuje pacjentów, jak i wykonuje operacje na bloku operacyjnym.

Podkarpacki Ośrodek Chirurgii robotycznej z myślą o pacjentach, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Rzeszowa z odległych stron Polski od listopada planuje dalsze wydłużenie godzin pracy bloku operacyjnego i robota Da Vinci.

Źródło:
własne