12. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie

Anna Sabat 2024-08-25
UDOSTĘPNIJ:
12. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie
W Krośnie zakończyło się 12. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. To konkurs organizowany przez Muzeum Rzemiosła, na który w tym roku, nadesłano 165 prac, między innymi z Kanady, Niemiec, Łotwy, a nawet Japonii. Grand Prix zdobyła Izabela Walczak z Łodzi.

Izabela Walczak ma nieustanną potrzebę tworzenia. W swoje prace wplata kawałek siebie oraz swojej historii. Komponuje tak, by osiągnąć jak największą ich trójwymiarowość. Jurorzy w Krośnie docenili jej „Czasoprzestrzeń”. Justyna Sołomianko z Białegostoku tworzy prace zainspirowane emocjami i naturą. Tkactwem zajmuje się od roku. Z Krosna też wyjedzie z nagrodą.

Tkanie ręczne, nitka za nitką, dokładne i z sercem jest dziś w cenie. Tkanina artystyczna przeżywa renesans. Potwierdza to zarówno zainteresowanie krośnieńskim biennale, jak i liczba przyznanych naród oraz wyróżnień.

Każde dzieło jest inne, każde charakterystyczne. Twórcy korzystają nie tylko z tradycyjnych metod tkackich. Sięgają po wypracowane przez siebie techniki splotu - dodają także dzianinę, papier czerpany, batik oraz haft. Prace zgłaszane na konkurs muszą zawierać minimum 75 procent włókna lnianego.

Biennale powołane do życia w 2000 roku nawiązuje do tradycji tkactwa w Krośnie, które w XVI wieku słynęło z produkcji barchanów. "Krośnieńskie płótna" dostarczane były między innymi na dwór cesarski w Wiedniu. W dwóch salach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza można obejrzeć prace 130 artystów. Ekspozycja będzie prezentowana do 14 października.

Źródło:
TVP3 Rzeszów