Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej na TOP-owej liście najbardziej wpływowych na świecie

2023-11-15
UDOSTĘPNIJ:
Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej na TOP-owej liście najbardziej wpływowych na świecie
Kilkunastu naukowców z Politechniki Rzeszowskiej znalazło się na TOP-owej liście najbardziej wpływowych naukowców świata. Oznacza to że ich prace były najczęściej cytowane przez innych autorów z ich dziedzin. Tak wynika z zestawienia opublikowanego właśnie przez amerykański Uniwersytet Stanford. Zestawienie obejmuje prawie 210 tysięcy naukowców z 22 dyscyplin.

W ocenie naukowców z całego świata uwzględniono publikacje ze wszystkich dziedzin badań które ukazały się do października tego roku. Na prestiżowej liście jest m.in profesor Paweł Chmielarz szef Katedry Chemii Fizycznej i jeden z najmłodszych w Polsce profesorów w naukach inżynieryjnotechnicznych. Nominację profesorską uzyskał w wieku zaledwie 36 lat.

- Jeśli chodzi o tematykę badawczą to jest szeroko pojęta polimeryzacja, która jest prowadzona w sposób kontrolowany i dotyczy uzyskiwania jakichś ściśle zdefiniowanych związków, które mają określone zastosowanie, począwszy od nośników leków po substancje czynne, które będą spełniały określone funkcje.

Dorobek profesora obejmuje kilkadziesiąt publikacji w czasopismach naukowych z prestiżowej tzw. Listy Filadelfijskiej. Jest inicjatorem i opiekunem Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej. Kierowana przez niego zespół prowadzi badania ważne m.in dla farmacji i medycyny. Na prestiżowej liście znalazła się także profesor Katarzyna Antosz z Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji. Współpracuje z naukowcami z Portugali, Włoch, Słowacji i Ukrainy.

- Ja zajmuje się głównie obszarem inżynierii produkcji proponowaniem nowych podejść do podnoszenia efektywności procesów produkcyjnych i utrzymania ruchu. Zresztą utrzymanie ruchu to zaczęłam na WSK PZL Rzeszów, gdzie zaczęłam jako jedyna kobieta wdrażać nowe rozwiązania. Teraz generalnie zajmuję się też technologiami przemysłu 4.0.

Wśród najczęściej cytowanych naukowców świata jest także profesor Mariusz Oszust z Katedry Informatyki i Automatyki, który zajmuje się oceną jakości obrazów cyfrowych - tworzy algorytmy które zastępują człowieka. Ostatnio realizował projekt Centrum Innowacji tworząc nowe rozwiązania ważne dla techników radiologów.

- Tutaj stosuje odpowiednie metody filtracji, które uwydatniają te niewidoczne gołym okiem szczegóły i te szczegóły są zapisywane do postaci cyfrowej, do pewnego rodzaju zbioru liczb. Później jest przekazywany do metody sztucznej inteligencji, która się tego uczy.


Na liście najczęściej cytowanych naukowców świata znalazł się również profesor Tomasz Siwowski z Katedry Dróg i Mostów - twórca pierwszego mostu kompozytowego, pod jego kierunkiem realizowane są projekty wprowadzające innowacje do budownictwa.

- Ma to duże znaczenie dla prestiżu uczelni, oczywiście jest to indywidualne osiągnięcie każdego z tych naukowców. Oznacza to, że ich badania które prowadzą na Politechnice Rzeszowskiej i publikacje, które powstały na tej podstawie czy czytane i cytowane przez innych naukowców z całego świata.

Prace wyróżnionych naukowców zmienią Podkarpacie i Polskę ale też świat. W sumie na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata znalazło się aż 12 pracowników Politechniki Rzeszowskiej.