Wielki patriotyzm zaczyna się w „małej ojczyźnie”. Choć prof. Marian Wolski urodził się w Warszawie, nigdy nie zapomniał o dworze w Hawłowicach Górnych, który należał do jego dziadków - wypędzonych przez władzę komunistyczną jesienią 1944 roku. Ponad dwadzieścia lat temu najpierw odkupił od państwa pozostałości zniszczonego dworu, następnie odnowił między innymi znajdujący się w jego sąsiedztwie lamus - czyli dawny magazyn na niepotrzebne już rzeczy. Który wcześniej był dworem wieżowym. Budynek odzyskał dawny wygląd, a wewnątrz konserwacji poddano najstarsze na Podkarpaciu świeckie polichromie. Odtworzono także renesansowy piec i urządzono wystawę kafli z XVI I XVII wieku.
- Jestem ogromnie wzruszony tym, że dostrzeżono moją działalność i tak w ten sposób mnie uhonorowano, przy czym od razu chcę powiedzieć, że wszystko to za co zostałem uhonorowany traktowałem zawsze jako swoją powinność.
Prof. Marian Wolski został odznaczony przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju muzealnictwa. Od wielu lat wspiera między innymi działalność Muzeum w Jarosławiu. Jego praca i zaangażowanie były wielokrotnie doceniane. W 2018 roku odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Na co dzień profesor Marian Wolski związany jest z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był też prezesem zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.