Innowacyjny projekt ma pomóc w wykrywaniu awarii konstrukcji mostów

Beata Bartman 2022-12-28
UDOSTĘPNIJ:
Innowacyjny projekt ma pomóc w wykrywaniu awarii konstrukcji mostów
Projekt finansowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji ma pomóc w wykrywaniu awarii konstrukcji mostów, dzięki umieszczanym w betonie światłowodom. Realizowany jest w Katedrze Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej.

Dźwigar kablobetonowy to jest przeskalowany element typowego mostu wiaduktu nad autostradą i wykorzystujemy tu stosunkowo nową technologię pomiarów światłowodowych. Projekt podzielony jest na dwa: etapy w pierwszym opracowywana była technologia instalacji czujników wewnątrz takich konstrukcji.

Bartosz Piątek, Politechnika Rzeszowska - Wewnątrz tych belek kablobetonowych mamy umieszczonych kilkadziesiąt metrów tego typu czujników. To są czujniki światłowodowe, które są wykonane w oparciu o takie typowe światłowody telekomunikacyjne i za pomocą tych czujników staramy się wykrywać uszkodzenia w konstrukcjach sprężonych.

W tym celu przy użyciu takich siłowników hydraulicznych o łącznym nacisku 1260 kiloniutonów uszkadzane są elementy konstrukcji. Badania są bardzo ważne bo, jak podkreśla prowadzący je doktor Bartosz Piątek, obecne metody diagnostyki są za mało dokładne i bardzo pracochłonne.

- Obecnie zdecydowana większość obiektów mostowych budowanych w naszym kraju jest z tego typu materiałów a doświadczenia pokazują, że niejednokrotnie mamy do czynienia z awariami tych konstrukcji, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do katastrof.

Dzięki kolejnym projektom realizowanym w Katedrze Dróg i Mostów wdrażane są kolejne innowacyjne rozwiązania.

Tomasz Siwowski, Politechnika Rzeszowska - Pierwszy taki nasz duży obiekt znany nie tylko w Polsce ale i na świecie to Most Zamkowy. 20 parę lat temu udało się tam wdrożyć beton samozagęszczalny, który nie potrzebuje operatorów ani do obsługi przy układaniu ludzi. To była pierwsza tak duża realizacja z tym materiałem w Europie a niektórzy mówią ze w świecie.

Projekt finansowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji ma wartość pół miliona złotych.

Źródło:
Aktualności