Recykling zużytych łopat turbin wiatrowych. Badania Politechniki Rzeszowskiej

Beata Bartman 2022-12-21
UDOSTĘPNIJ:
Recykling zużytych łopat turbin wiatrowych. Badania Politechniki Rzeszowskiej
Politechnika Rzeszowska ruszyła z badaniami, które pozwolą efektywnie wykorzystywać zużyte elementy wiatraków, a dokładnie łopaty turbin wiatrowych. To projekt o wartości ponad miliona 300 tysięcy złotych finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest ogromną szansą na rozwiązanie problemów związanych z recyklingiem takich zużytych elementów, co ciekawe to także szansa na obniżenie kosztów budowy małych mostów, czy kładek dla pieszych, bo właśnie tak maja być wykorzystane zużyte kompozytowe elementy.

Fragment łopaty turbiny wiatrowej oczywiście pełna łopata może mieć długość dochodzącą nawet do 25 metrów, a jej wysokości mogą się zmieniać. Jesteśmy w Katedrze Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej a to mała część wielkich wiatraków, których w Polsce i Europie są tysiące. Właśnie tym materiałem zajmuje się swoich pracach badawczych doktor Mateusz Rajchel. Dzięki jego projektowi takie elementy zużytych turbin zamiast trafiać na składowiska odpadów mają zyskać nowe życie.

- Musimy zbadać samą strukturę tego kompozytu, tego śmigła musimy ocenić, które z tych śmigieł będą odpowiednie i nie będą na tyle zniszczone, że można je będzie wykorzystać do obiektów mostowych, czyli na samym początku zajmiemy się samą strukturą tego kompozytu.

Takie elementy wiatraków wycofywane są z użytku już po 25 latach nawet jeśli zachowują swoje właściwości a to oznacza poważne problemy i koszty związane z recyklingiem. Dzięki projektowi finansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju mają służyć do budowy małych mostów ale także kładek dla pieszych. W ramach projektu z wykorzystaniem dodatkowo betonu niekonwencjonalnego mają powstać dźwigary, które będą elementem przęseł mostów.

- Później w kolejnym etapie będziemy badać prototyp dźwigara o długości kilkunastu metrów, który będzie się składał z odpowiednio przeciętej płaszczyzny dźwigara, połączonej z betonem oraz samo przęsło obiektu mostowego składające się z dwóch takich dźwigarów.

Takie wykorzystanie zużytych elementów jednocześnie pozwoli obniżyć koszty budowy mostów czy kładek przy gwarantowanej wytrzymałości i trwałości takich obiektów. Katedra Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej specjalizuje się we wdrażaniu i badaniu konstrukcji kompozytowych. Właśnie tu powstał projekt pierwszego w Polsce mostu z kompozytów. A niezależnie od prac dotyczących wykorzystania zużytych turbin wiatraków prowadzone są inne ważne dla budownictwa.

Tomasz Siwowski, Politechnika Rzeszowska - Rzeszów i okolice są takim miejscem, gdzie te innowacje mostowe są wdrażane tu za nami jest prowadzone następne badanie, badanie takich typowych betonowych elementów mostowych ale inteligentnych w środku są światłowody, które będą pozwalały na to by w każdym momencie monitorować tę konstrukcje, czyli sprawdzać jej stan techniczny.

Badania dotyczące recyklingu łopat turbin wiatrowych potrwają 3 lata, na ich realizacją w ramach programu Lider uczelnia dostała grant w wysokości miliona 365 tysięcy złotych.

Źródło:
Aktualności