Na Podkarpaciu mieszka około dwóch tysięcy osób głuchoniemych i niedosłyszących. Język urzędowy jest dla nich bardzo trudny, wszelkie ankiety również, mają sporo trudności w zrozumieniu dokumentów czy pism służbowych. Często nie posługują się też komputerem. To właśnie im potrzebny jest ktoś, kto pomoże w samospisie przez internet.
Urząd Statystyczny w Rzeszowie zaprosił ich do siebie. Przygotował dwa odrębne stanowiska. Przy jednym zasiadały osoby głuchonieme wraz z tłumaczką języka migowego, przy drugim pracownice Urzędu Statystycznego. Każde z pytań spisowych tłumaczono na język migowy z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa w pandemii i tajności danych.
Pomysł zaproszenia osób głuchoniemych i niedosłyszących do urzędu na początek kilkudziesięciu - o określonych godzinach - wyszedł od pracowników Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Zależy im na tym, by jak najwięcej osób jeszcze w kwietniu wypełniło formularz spisowy. W akcji spisywania się osób głuchoniemych pośredniczyła tłumaczka języka migowego.
Urząd Statystyczny w Rzeszowie zaprasza kolejne grupy osób niepełnosprawnych. Zorganizuje dla nich podobne akcje samospisu.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to badanie obowiązkowe. Rozpoczęło się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca z możliwością przedłużenia do 30 września. Każdy z nas ma obowiązek spisać się na stronie spis.gov.pl