Galina Koval - choreografka i nauczycielka baletu mieszkająca w Przemyślu - pochodzi z Iwanofrankowska na Ukrainie. Tu się osiedliła i znalazła pracę, spełnia się też w swoich artystycznych pasjach, polecając taniec na poprawę nastroju, piękną sylwetkę i trening oddechowy, co w dobie pandemii staje się wyjątkowo ważne.
Pani Galina, jako przedstawicielka mniejszości ukraińskiej na Podkarpaciu, również ma obowiązek udziału w spisie tak samo, jak każdy obywatel tego kraju, w tym również obcokrajowiec mieszkający na stałe lub czasowo w Polsce. W spisie ludności będzie m.in. odpowiadać na pytanie o przynależność narodowo-etniczną. W poprzednim takim badaniu - 10 lat temu - ponad 7,5 tysiąca osób na Podkarpaciu zadeklarowało zarówno polską, jak i inną niż polska tożsamość narodowo-etniczną, a 4,5 tysiąca osób zadeklarowało wyłącznie niepolską przynależność narodową. Najliczniejsi wśród nich byli Ukraińcy, na drugim miejscu Romowie.
Narodowy Spis Powszechny jest badaniem, które m.in. wykazuje wielorakie pochodzenie mieszkańców.
Piotr Jakubowski, US w Rzeszowie w Przemyślu - Są to bardzo cenne informacje: migracje, poziom wykształcenia, lokalnego społeczeństwa.
Spis rozpoczął się 1 kwietnia, potrwa do 30 czerwca z możliwością przedłużenia do 30 września. Główny Urząd Statystyczny zachęca do samospisu przez Internet na stronie spis.gov.pl Każdy spisujący może o pomoc poprosić w swojej gminie oraz w urzędzie statystycznym albo pod numerem infolinii spisowej tel. 22 279 99 99 .