Najpierw był projekt a zaraz potem po przyznaniu dofinansowania przetarg i umowa z wykonawcą podpisana w połowie 2018 roku. Od początku było wiadomo, że zakres prac będzie duży bo chodziło nie tylko o wymianę urządzeń ale o nowe i większe możliwości z korzyścią dla środowiska, ale też mieszkańców gminy. Bo projekt od początku zakładał też przebudowę sieci kanalizacyjnej w pięciu miejscowościach. Woli Baranowskiej, Dymitrowie Małym, samym Baranowie, Skopaniu oraz Knapach.
Zwiększy to możliwości przepustowe oczyszczalni dwukrotnie.
Co oznacza, że przydomowe szamba są już niepotrzebne. Tak już jest między innymi w Dymitrowie Małym.
Już teraz liczba podłączonych do kanalizacji wzrosła o 4,5 tysiąca. A nowe urządzenia samej oczyszczalni w większości już zamontowane, choć będą pracować na podobnej zasadzie jak stare - to technologicznie są zdecydowanie nowocześniejsze i skuteczniejsze w swoim działaniu.
Zakres inwestycji oprócz zwiększenia przepustowości i rozbudowy sieci kanalizacyjnej obejmuje też m.in. przebudowę starego reaktora biologicznego powstanie nowoczesnej sterowni oraz montaż systemu fotowoltaicznego, który będzie ekologicznie wspomagał zasilanie oczyszczalni. Prace są już na ostatniej prostej bo termin ich zakończenia to jesień a rozliczenia całej inwestycji - koniec roku.
Z punktu widzenia ostatnich kilkudziesięciu lat to jest największa inwestycja w gminie Baranów Sandomierski . Wartość inwestycji to ponad 50 milionów złotych. Z największą wśród takich ściekowo-ekologicznych przedsięwzięć kwotą dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, która wyniosła ponad 28 mln złotych.