Legionella w jasielskim szpitalu

Iwona Rachwał 2025-03-30
UDOSTĘPNIJ:
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
Za kilka dni, po raz kolejny zostaną pobrane próbki wody do badań w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Wyniki będą znane w połowie kwietnia. Kontrola jest prowadzona w związku z wykryciem podwyższonego stężenia bakterii Legionella w instalacji wodnej placówki. Na razie nie ma informacji o tym, żeby którykolwiek z pacjentów miał się zakazić.

Podwyższone stężenie bakterii wykryto podczas rutynowej kontroli wody w instalacji szpitala. Takie badania są przeprowadzane kilak razy w roku. Ostatnie w połowie marca. O niepokojących wynikach jasielski sanepid natychmiast poinformował dyrekcje placówki.


Teresa Iwaniec, Powiatowy Inspektor Sanitarny:

-Ponieważ stężenie jest ponadnormatywne państwowy powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję, której nadał rygor natychmiastowej wykonalności, szpital tę decyzję przyjął i rozpoczął działania naprawcze.


To przede wszystkim czyszczenie i dezynfekcja instalacji wody ciepłej i dezynfekcja termiczna całości instalacji oraz wymiana perlatorów. W lecznicy wyłączono też z użytkowania część pryszniców wskazanych w decyzji sanepidu.


Beata Trzop, dyr. Szpitala Specjalistycznego w Jaśle:

-Działania te mają na celu właśnie poprawić jakość tej wody, wyeliminowanie tej bakterii i badania powinny być w piątek.


W tym dniu pobrane zostaną kolejne próbki wody z instalacji szpitala. Wyniki mają być znane po 10 dniach. Wtedy też będzie wiadomo, czy szpital zmaga się z podwyższonym stężeniem bakterii Legionella.


To problem, który występuje nie tylko w szpitalach, ale też hotelach, ośrodkach SPA czy miejskiej kanalizacji. Stąd tak ważne jest regularne monitorowanie wody.


Elżbieta Belczyk-Snoch, z-ca dyr. ds. lecznictwa, spec. chorób wewnętrznych:

-Bakteria najczęściej wywołuje zakażenia w układzie oddechowym, najbardziej niebezpieczne jest zapalenie płuc.


Które może być szczególnie niebezpieczne u osób starszych, chorych i z obniżoną odpornością. bakterią nie można się zakazić przez kontakt z inną osobą czy spożywanie wody, a jedynie przez wdychanie skażonego aerozolu, na przykład podczas kąpieli.


Na razie nie stwierdzono przypadków zakażenia wśród pacjentów jasielskiego szpitala. Obecnie na kilkunastu oddziałach jest około 260-ciu osób.

Źródło:
TVP3 Rzeszów, Jasło4u.pl