Zagrożenia psychospołeczne w pracy - ogólnopolska kampania PIP

Beata Bartman 2025-04-09
UDOSTĘPNIJ:
Zagrożenia psychospołeczne w pracy - ogólnopolska kampania PIP
Państwowa Inspekcja Pracy rusza z ogólnopolską kampanią informacyjną, dotyczącą eliminowania zagrożeń psychospołecznych w pracy. Dotyczy m.in zjawiska mobbingu i dyskryminacji. O szczegółach mówił dziś w Rzeszowie Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Na Uniwersytecie Rzeszowskim zorganizowano konferencję "Stres - przyjaciel czy wróg? Eliminowanie zagrożeń psychospołecznych, w tym mobbingu " z udziałem ekspertów, pracodawców, przedstawicieli instytucji publicznych i sędziów.

To jedna z pierwszych w kraju konferencji w ramach nowej kampanii Inspekcji Pracy.

Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy:

-Chcemy przez edukacje podnosić kulturę, prawną chcemy, aby pracodawcy wiedzieli o pewnych zachowaniach, które są naganne i które należy w bezwzględny sposób wyregulować, wyeliminować z zakładu pracy, chcemy też, aby pracownicy wiedzieli jakie mają prawa i obowiązki


Dawid Baran, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie:

-Jeżeli chodzi o skargi, które wpłynęły do okręgowego inspektoratu pracy w Rzeszowie to w ubiegłym roku mieliśmy tych skarg 2 tysiące, natomiast skargi dotyczące stresu dyskryminacji nierównego zatrudnienia to było jakieś 200 skarg.


Wiele osób, które doświadczają przemocy psychicznej w pracy, nie decyduje się na ich składanie i dochodzenie swoich praw w sądach. Na początku roku Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt zmian w kodeksie pracy, który na nowo definiuje mobbing.


Dr Michał Skóra, Uniwersytet Rzeszowski:

-Na pewno te regulacje które zostały przedstawione przez ministerstwo, są krokiem w dobrym kierunku, czy są wystarczające? No zobaczymy, na pewno ten obowiązek przeciwdziałania mobbingowi jest po stronie pracodawcy, to pracodawca powinien zadbać o ten dobrostan pracowników również psychiczny


Stąd w programie konferencji znalazły się przykłady dobrych praktyk m.in z jasielskiej firmy Tarkett - tego jak eliminować rodzące konflikty i jak powinna wyglądać komunikacja na linii pracownicy- kierownictwo.


O narzędziach do budowania szacunku w miejscu pracy mówiła tez przedstawicielka firmy oponiarskiej w Dębicy. Była mowa także o działaniach organizacji pozarządowych w zakresie mobbingu.

Źródło:
TVP3 Rzeszów