Szpital Uniwersytecki w Rzeszowie rozpoczyna badania, które mają sprawdzić czułość testu na endometriozę opracowanego przez polskich naukowców. Pacjentkom, które podejrzewają u siebie chorobę, proponuje bezpłatne testy diagnostyczne.
Badania testu wykrywającego endometriozę Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa szpitala przy ul. Szopena rozpoczęła we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Rzeszowski szpital jest jednym z pięciu w Polsce, w których sprawdzana jest skuteczność testu opracowanego przez polskich naukowców. Test może oszczędzić kobietom wielu lat cierpienia. Dotychczas, najskuteczniejszą metodą wykrycia endometriozy była laparoskopia.
W Polsce około miliona kobiet zmaga się z endometriozą, ale szacuje się, że niezdiagnozowana choroba może dotyczyć nawet trzech milionów Polek.
Pobranie materiału do testu trwa kilka minut i przypomina cytologię. Odbywa się w gabinecie ginekologicznym. Pacjentki, które zdecydują się na test, będą miały wykonaną również laparoskopię, a otrzymane wyniki zostaną porównane.
Do badania mogą być zakwalifikowane pacjentki w wieku 18–45 lat, które podejrzewają u siebie chorobę, ale do tej pory nie zostały zdiagnozowane. Udział w badaniu jest bezpłatny. Szpital prowadzi rejestrację pod nr. tel. 17 86 66 153, lub mailowo: endometrioza.ginekologia@szpital.rzeszow.pl.
Endometrioza występuje wtedy, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji oraz zaburzenia płodności. Cierpi na nią nawet co trzecia kobieta na świecie.
Komórki błony śluzowej trzonu macicy u kobiety chorującej na endometriozę mogą tworzyć tzw. ogniska endometrialne zlokalizowane w jajnikach, jelitach, układzie moczowym lub w otrzewnej. Reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowo ułożone komórki. Organizm kobiety jest wtedy w ciągłym stanie zapalnym. Może wtedy dochodzić do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn, zrostów i zniekształceń.
O endometriozie może świadczyć m.in. bardzo bolesne miesiączkowanie, ból podczas stosunków seksualnych, przewlekły ból w obrębie miednicy, ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia, występowanie wzdęć i nudności, a także trudność z zajściem w ciążę.