Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową. Przez te 3 lata Terytorials przechodzi przez 3 etapy szkolenia. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne, które stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej.
Kolejnym etapem jest szkolenie specjalistyczne i szkolenie zgrywające pododdziały. Żołnierze 35 batalionu lekkiej piechoty doskonalili umiejętności w zakresie szkolenia w module specjalistycznym.
Zostali podzieleni na grupy, m.in. takie jak: dowódcza, saperska, medyczna czy strzelcy z uniwersalnym karabinem maszynowym UKM 2000P, przeciwpancerna, strzelcy wyborowi, snajperzy, łącznościowcy i i logistyczną.
– Comiesięczne szkolenia rotacyjne w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to nie tylko doskonalenie umiejętności, ale także budowanie gotowości do działania w każdych warunkach. Prawdziwa siła żołnierza tkwi w jego przygotowaniu do wyzwań, które mogą pojawić się w każdej chwili. Dzięki zdobytym umiejętnościom nasza brygada staje się coraz bardziej elastyczna i gotowa do realizacji szerokiego zakresu zadań – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenie specjalistyczne skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale.
– Filarem efektywności szkolenia pododdziału jest szkolenie specjalistyczne, które stanowi kluczowy element zapewniający utrzymanie gotowości i skuteczności działania żołnierzy w trudnych warunkach. Dzięki doskonaleniu umiejętności w różnych dziedzinach, żołnierze są w stanie skutecznie reagować na zagrożenia, współpracować w zespole oraz podejmować odpowiedzialne decyzje – dodaje ppłk Grzegorz Grabas, dowódca 35 batalionu lekkiej piechoty.