W komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu odbyła się pierwsza tura postępowania rekrutacyjnego do BiOSG według nowych zasad. Z testem wiedzy oraz rozmową kwalifikacyjną zmierzyło się 51 kandydatów. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od stycznia, znajomość języka obcego weryfikowana jest na podstawie ocen ze świadectwa ukończenia szkoły średniej lub na podstawie certyfikatów.
Wcześniej kandydaci złożyli pakiety dokumentów rekrutacyjnych, które przeszły wstępną weryfikację.
Podczas testu z wiedzy ogólnej kandydaci musieli wykazać się znajomością zagadnień dotyczących aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce i na świecie, podstawowych kwestii z zakresu prawa konstytucyjnego i administracyjnego, funkcjonowania Straży Granicznej, administracji oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Z kolei podczas rozmowy ważnym elementem była autoprezentacja i umiejętność przestawienia swoich osiągnieć, doświadczeń oraz celów.
Kandydaci, którzy pozytywnie zakończyli weryfikację wiedzy, zostaną skierowani na badania psychologiczne i psychofizjologiczne tzw. wariograf. Zostanie zweryfikowana ich sprawność fizyczna, a na końcu przejdą badania lekarskie potwierdzające zdolność do służby w formacji uzbrojonej oraz przejdą postępowanie sprawdzające w celu uzyskania poświadczenia bezpieczeństwa. Dokument potwierdza, że kandydat daje rękojmię dochowania tajemnicy służbowej.
Kandydaci, którzy pozytywnie przejdą proces kwalifikacyjny, zostaną skierowani na szkolenie podstawowe i podoficerskie do jednego z ośrodków szkoleniowych Straży Granicznej. Po jego ukończeniu rozpoczną służbę w placówkach SG na Podkarpaciu.
Nabór do służby prowadzony jest w sposób ciągły. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej BiOSG.