Nowe święto, jakim jest Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy AK, zostało ustanowione przez Sejm 9 stycznia tego roku, by w sposób szczególny przypominać i oddać hołd tym, którzy w czasach II wojny światowej stanęli do walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W szeregach AK walczyło około 350 tysięcy żołnierzy - w tym około 50 tysięcy na terenie dzisiejszego Podkarpacia. To ludzie, którzy w godzinie najcięższej próby stanęli w obronie wolności i honoru Ojczyzny - mówili uczestnicy uroczystości.
14 lutego to wyjątkowy dzień także dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy są spadkobiercami tradycji Armii Krajowej.
W Dębicy uroczystości Narodowego Dnia Pamięci zostały połączone z inauguracją Roku generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego - dowódcy Armii Krajowej i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gościem spotkania był jego najstarszy syn - Adam Komorowski, który miał niespełna dwa lata, kiedy ojciec wydał decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podczas uroczystości w Dębicy i Rzeszowie żołnierzy AK uczczono apelem pamięci oraz salwą honorową, a przed pomnikami poświęconymi bohaterom walk o niepodległość Ojczyzny w obu miastach - delegacje parlamentarzystów, władz państwowych i samorządowych oraz kombatanci złożyli kwiaty.