Litewska księżniczka Sonka, była czwartą żoną króla Władysława Jagiełły i matką królów: Władysława Warneńczyka oraz Kazimierza IV Jagiellończyka. Dobrze zapisała się w dziejach Sanoka rezydując w miejscowym zamku.
Bożena Czwojdrak - Władysław wyjechał na Węgry kiedy ginie pod Warną w listopadzie 1444 roku, nie ma Króla w Polsce. Kazimierz jest Wielkim Księciem Litewskim ale jest w Wilnie. W Sanoku rezyduje królowa Zofia Holszańska i to ona jest w tym momencie jedyną koronowaną osobą w kraju i ten Sanok staje się takim centrum.
W czasach średniowiecza, tam gdzie przebywał król, tam było centrum królestwa. W tym sensie, Sanok przez prawie dwa lata pełnił taką rolę. To ważna część powieści w której Zuzanna Orlińskia świetnie dokumentuje tło historyczne, życie dworu oraz postać czwartej żony Jagiełły.
- Był to w tym czasie silny ośrodek polityczny, można powiedzieć, a Królowa Zofia wyrastała, wyrosła wtedy na taką ważną, ważnego gracza w polityce państwowej co w tej epoce nie było takie częste.
Promocja książki jest pierwszy z serii wydarzeń, które powiat sanocki wspólnie z Muzeum Historycznym planuje na ten rok. W maju, odbędzie się rekonstrukcja historyczna związana z wjazdem królowej Zofii do Sanoka.
Damian Biskup, wicestarosta powiatu sanockiego - Na tej kanwie chcemy, nie boję się tego słowa użyć, stworzyć nowy produkt turystyczny produkt Królowej której początek to będzie jej figura jej postać czyli rzeźba, która będzie zapraszać na dziedzińcu bądź tuż sprzed sanockiego zamku.
Z okazji tysiąclecia koronacji pierwszego Króla Polski, zaplanowano też uroczystości upamiętniające pobyty trzech innych królowych właśnie na zamku w Sanoku.