Dr Iwo Zmyślony - projektant zmiany i kultury organizacyjnej oraz doradca biznesu, w swojej prelekcji mówił o szansach i zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją na poziomie społecznym i gospodarczym
Dr Iwo Zmyślony:
-To są zagrożenia, które ja realnie widzę, że ja nie muszę już studiować, ja nie muszę już się uczyć, bo będzie maszyna za mnie tłumaczyć, ja nie muszę pamiętać, bo mam automat, który za mnie zapamięta, czy napiszę pracę i to jest faktycznie zagrożenie i jeżeli mamy rozmawiać o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji, to jest jedno z kluczowych, drugim jest dezinformacja.
Bo informacje tekstowe i wizualne, które dla odbiorcy wydają się być autentyczne, mogą być stworzone dla żartu, ale też propagandy. Program 4.0 to unikalny w skali kraju cykl warsztatów wpisujących się w misje Podkarpackiego Centrum Innowacji, które stawia na nowoczesne technologie, ale jednocześnie przypomina, że w dynamicznie rozwijającym się świecie wciąż najważniejszy jest człowiek.
Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji:
-Będziemy mówić, ale odwrotnie o tym czego nie da się zautomatyzować, czego nie da się powierzyć algorytmom, robotom, procesorom, do czego człowiek będzie zawsze potrzebny i jak dbać o to, abyśmy w tym stechnologizowanym świecie zachowali jasność umysłu, swoje kompetencje, które mamy od zarania dziejów, ale które są czasem zagrożone tym, że coraz więcej staramy sobie ułatwić pozornie życie.
Sztuczna inteligencja to temat który wywołuje dyskusje i budzi zainteresowanie - stąd pełna sala i zapisy na kolejne spotkania.
Prof. Zbigniew Barabasz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie:
-My musimy przede wszystkim ją poznać, zdiagnozować zagrożenia, a następnie niestety wykorzystywać, przecież ona jest po to, aby nam służyła i wspierała w codziennych działaniach.
Warsztaty będą prowadzone w 30-osobowych grupach. To poszerzenie oferty edukacyjnej Centrum.
Dominika Majda, studentka Politechniki Rzeszowskiej:
-Ogromne możliwości, ten budynek jest supernowoczesny, piękny, daje dużo laboratoryjnych możliwości, możliwości samorozwoju, gdzie czasem to jest problematyczne, a dzięki takiemu miejscu w Rzeszowie każdy może rozwijać swoje pasje w wolnym czasie.
Kolejne warsztaty już 20 lutego, cykl potrwa do 15 maja. Zamknie je spotkanie dotyczące tego, jak zarządzać sobą w cyfrowym świecie.