Przed II wojną światową społeczność żydowska Przemyśla stanowiła 1/3 liczby mieszkańców. Ślady ich kilkusetletniej obecności wpłynęły na kulturę, gospodarkę i dziedzictwo miasta. Pomnik na terenie dawnego getta w Przemyślu upamiętnia ostatnich 1580 Żydów rozstrzelanych przez Niemców w latach 1942 - 1943 roku. Dziś modlił się przy nim m.in. Jeffrey Cymbler z Nowego Jorku.
- To, co przytrafiło się społeczności żydowskiej tutaj, w Przemyślu, jest bardzo podobne do tego, co wydarzyło się w całej Polsce. Kiedy przyszli Niemcy, zmusili Żydów do wejścia do getta, a gdy je likwidowali to ich rozstrzelali.
Wśród obecnych dziś przedstawicieli społeczności żydowskiej była także Sally Mizroch, której pradziadkowie ze strony mamy pochodzili z Podkarpacia.
- W moim domu nie mówiło się nigdy o Holocauście, o zbrodniach dowiedziałam się dopiero od kuzyna i w trakcie poszukiwań genealogicznych mojej rodziny. Byłam w szoku, że mój ojciec stracił rodzinę w taki straszny sposób.
Blisko 600. mieszkańców Przemyśla straciło życie za pomoc i ukrywanie uciekinierów z przemyskiego getta, natomiast niemiecką okupację miasta przeżyło niespełna 500 Żydów.
Bartłomiej Barszczak, zastępca prezydenta Miasta Przemyśla - Dzisiaj spotykamy się po to, aby uczcić wszystkie te osoby, które zostały bezpośrednio dotknięte tym cierpieniem i bólem, ten czas dla nich był naprawdę okrutny i naszym zadaniem jest wyciągnięcie wniosków z tej bardzo trudnej historii.
Dzisiejsza uroczystość wpisała się w Podkarpackie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Swoją obecnością mieszkańcy Przemyśla pokazali, że pamiętają o tych, którzy zginęli.
Magdalena Świtalska, prawnuczka ofiary obozu Auschwitz - Straciłam swoją prababcię właśnie w Auschwitz, w obozie koncentracyjnym i myślę, że takie rocznice są zdecydowanie warte upamiętnienia.
Bogusława Pieczyńska, współorganizator obchodów, prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu - Edukacja młodzieży, dbałość o pamięć jest bardzo ważna, nie należy zapominać o takich miejscach i przypominać, że to może się niebawem powtórzyć.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku, w rocznicę wyzwolenia w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.